| JusTPauL a întrebat:

Ce boala are mozilla de mi se deschide cam in 10 secunde?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Pentru Extensii intra la Unelte ->Suplimente ->Extensii -dezinstaleaza de acolo ce nu iti trebuie apoi intra si la ->Module ->la fel faci si acolo apoi restart browser.
Cealalta e valabila doar daca ai profil in Firefox.

15 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ai viteza la internet?
De regula extensiile fac o deschidere mai greoaie pentru ORICE browser! Deci nu conteaza ca e vorba de Opera Chrome, Safari sau IE.O primă idee preventivă ar fi să limitezi numărul de extensii la strictul necesar.
Al doilea motiv este istoricul care trebuie sters din cand in cand.Prea mult History dăunează. Aceasta se rezolvă simplu, cu ajutorul funcţiei Clear Recent History pe care o găseşti în meniul Tools sau o deschizi direct apăsând combinaţia de taste CTRL+SHIFT+DEL. Acolo alegi perioada pentru care se face curăţenia (ultima oră, ultima zi etc.) şi informaţiile care vor fi şterse.
Al treilea motiv sunt taburile. Daca Mozilla este setat sa deschida mai multe taburi deodata atunci e normal sa se deschida mai greu.
Al patrulea motiv - defragmentare -> Ca şi la harddisk-uri, baza de date a funcţiei Places din Firefox, cea care conţine bookmark-urile şi History-ul, poate fi defragmentată. Pentru asta se poate apela la extensia Vacuum Places Improved.Această extensie poate fi configurată să realizeze automat defragmentarea, la un anumit interval. Nu trebuie să se facă foarte des, o defragmentare la 30 de porniri este suficientă.O gasesti aici: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/vacuum-places-improved/
Al cincilea motiv este - Profil compromis
Uneori, când nicio altă soluţie nu dă roade, trebuie să "tăiem răul de la origine". Adică de la profilul folosit. Acest profil conţine toate datele folosite de-a lungul timpului de Firefox, inclusiv setări ale extensiilor dezinstalate. La un anumit moment, acesta ajunge să fie prea mare şi să stea la cauza pornirii rapide a lui Firefox.
În acest caz, o poţi lua de la zero fără să reinstalezi browser-ul propriu-zis. Poţi folosi manager-ul de profiluri al lui Firefox pentru a crea un profil nou şi a-l şterge pe cel vechi. Pentru a deschide manager-ul de profiluri scrii "firefox -p" (fără ghilimele) în căsuţa Run din Windows şi dai Enter.
foto: http://tiny.cc/femguw
Noul profil nu va conţine niciuna din setările celui vechi. Vei pierde atât extensii, cât şi History respectiv bookmark-uri.

Truck & Tips
Programul Firefox Preloader încarcă în memoria sistemului anumite componente ale browser-ului, astfel încât acesta să pornească mai repede decât în mod obişnuit. Diferenţa de viteză la pornire este chiar vizibilă.
Programul il gasesti aici:
http://sourceforge.net/projects/ffpreloader/
Viteza de pornire şi de rulare a browserelor web nu mai trebuie să fie o condiţie a utilizatorilor, ci mai mult un compromis făcut pentru o funcţionalitate ridicată. Dacă vrei un browser cu foarte multe funcţii, trebuie să accepţi compromisul unei rulări mai greoaie. Asta nu înseamnă însă, că nu ai dreptul de a încerca tot ce ştii pentru a-ţi optimiza browser-ul preferat.

Succes!

| JusTPauL explică (pentru neluL):

Nu e de la net, ca face de mult asa, stiu ca atunci cand schimb windows-ul, o luna de zile deschide perfect mozilla iar apoi tot mai greu, am ajuns la 10 secunde sa apara pagina si mai vreo 5 sec sa fie gooogle complet incarcat...dar apoi merge destul de bine..Am incercat cate ceva, la treaba cu exitensii nu ma pricep, si nici cea cu "firefox -p" in run,,,
Am mai incercat cu acest program http://sourceforge.net/projects/ffpreloader/ si nu e nici o diferenta.

| JusTPauL explică (pentru neluL):

99% mai rapid, se deschide perfect...
Aveam cam multe la extensii, le-am dezinstalat/eliminat si e ok.
Inainte si la vide pe youtube daca dadeam fullHD pe fullScrean merge in reluare, acum e perfect!
Mersi fain Nelule, stiam ca ma pot baza pe tine.happy

| neluL a răspuns (pentru JusTPauL):

Cu placere! bye, bye :-h
Intra aici si vezi daca esti la zi cu plugin-urile in browser
https://www.mozilla.org/ro/plugincheck/
(nu faci update la pluginuri daca stii ca ai dezinstalat extensiile)

| neluL a răspuns (pentru JusTPauL):

Pentru Extensii intra la Unelte ->Suplimente ->Extensii -dezinstaleaza de acolo ce nu iti trebuie apoi intra si la ->Module ->la fel faci si acolo apoi restart browser.
Cealalta e valabila doar daca ai profil in Firefox.

| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.
Eu personal am incercat toate browserele cunoscute si recomandate si am ramas la Opera.Am folosit si Mozilla si Safari dar si Internet Explorer, Google Chrome.Pot spune ca OPERA si Google Chrome sunt in topul preferintelor mele.Acum folosesc Opera, ca am stat prea mult cu Google Chrome.E o ''fita'' a mea.
Dar daca vrei sa folosesti in continuare Mozilla eu zic sa o dezinstalezi si sa o instalezi din nou de preferat ULTIMA EDITIE cu toate actualizarile facute.
Spor.Numai bine

| JusTPauL explică (pentru AvalohAlyn):

Google chrome are o rezolutie slaba, unele site-uri nu-mi plac cum se vad...

| AvalohAlyn a răspuns (pentru JusTPauL):

Pai incearca Opera.Mie imi place mult acest browser.Imi merge si repede.Acum nu stiu, difera de la pc la pc.

| JusTPauL explică (pentru AvalohAlyn):

Da nu imi plac alte browsere, nu se vad bine sau n-au scurtaturi ca la mozilla, doar pun link-ul sus si cand vreau sa intru apas pe el si nu mai trebuie sa scriu...

Răspuns utilizator avertizat
| pozeanimate a răspuns:

Intra asa
C:\Users\NUMELE TAU\AppData
in folderele
Local si
Roaming
stergi folderul mozilla
deschide mozila

| JusTPauL explică (pentru pozeanimate):

Dupa ce stergi ce sa mai deschizi...campionule.

| pozeanimate a răspuns (pentru JusTPauL):

Eu am vrut sa te ajut, vrei asculti vrei faci cum vrei

| charleslouboutin a răspuns:

Defect de fabricatie. Treci la Chrome.