| alexutzu3000 a întrebat:

Ce boxe 5.1 imi recomandati,(buget 1800 lei), si o boxa portabila

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

La boxe vezi pe unde gasesti Logitech z906. Boxa portabila cat de puternica sa fie? Si cam cat sa coste. http://www.pcgarage.ro/boxe-portabile/

| alexutzu3000 explică (pentru sltlp):

Astea sunt pentru telefon, se potrivesc?

| sltlp a răspuns (pentru alexutzu3000):

IN mare parte ta(Vezi sa fie cu bluetototh sau jack de 3.5mm sau conector iphone daca ai iphone. http://www.pcgarage.ro/......ack-35-mm/ De aici sunt in general compatibile cu orice telefon.

10 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Sa dai atatia amar de bani pe un Z906 mi se pare pura prostie, in special daca il folosesti pentru muzica. Daca il folosesti pentru filme, cu putin efort si indrumare gasesti un set 5.0/5.1 pasiv si un receiver multicanal (SH) care sunt la mile distanta fata de porcaria aia de Logitech.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Ce sistem recomanzi?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Mai intai spune-mi la ce il folosesti in principal, cat de mare este camera in care va fi amplasat si daca detii placa de sunet dedicata.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Vreau sa il folosesc la muzica, sa se auda clar, tare, camera unde va fi amplasat va fi de 4mx4m,si placa de sunet nu stiu daca e dedicata, deoarece mi l-a luat fratele, si pc-ul de unde l-am luat nu mai e in stoc.si nu pot vedea specificatiile happy.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Daca PC-ul e luat din magazin cel mai probabil nu are placa de sunet dedicata. In bugetul de 1800 Ron, pentru muzica, cel mai bine se va preta un sistem 2.0 (citeste prin raspunsurile mele daca ai nevoie de argumente in acest sens). Sunt 2 variante disponibile pentru tine: Microlab Solo 6c/7c (boxe cu amplificare integrata, care suna foarte bine pentru pretul lor si iti mai raman bani din bugetul initial) sau amplificator SH + 2 boxe bookshelf (cu mult peste optiunea Microlab din toate punctele de vedere dar iti va acapara intreg bugetul). Ai nevoie si de o placa de sunet dedicata sau un DAC de preferat (in cazul in care alegi sa mergi pe varianta amplificator + 2 boxe bookshelf). Mai mult decat atat, indiferent de alegere, trebuie sa le pozitionezi cu tweetere-le la nivelul urechii, la distanta de minim 1.5m intre ele si sa spunem 2m de la boxe pana la tine. Muzica pe care o asculti trebuie redata in Flac si nu mp-3, calitatea fiind mult, dar mult mai buna.

Spune-mi ce preferi sa stiu la ce optiuni ma uit.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Cred ca prima varianta, mircolab solo 6c/7c

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Microlab Solo 6C sunt ceva mai muzicale, suna mai echilibrat; Microlab Solo 7C au mai mult accent pe frecvente joase, dar nici ele nu sunt de evitat daca muzica ascultata cere un plus de bass. Adaugi la ele si o placa de sunet Asus Xonar D1 sau DX si ai rezolvat un sistem audio excelent pentru muzica si filme fara surround. Tine cont si de pozitionarea in camera si de formatul Flac al muzicii preferate, desi la prima vedere poate ti se pare ca exagerez, sa stii ca vei simti imediat diferenta.

| dantomescu78 a răspuns:

Salut,

Ce parere ai despre acest sitem? http://bit.ly/1cVf9bY