| 8590765980 a întrebat:

Ce diferenta este intre QLED si OLED? Care este mai bun?

2 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

QLED este Quantum Dot LED in timp ce OLED sunt Organic Diode Light Emiting Diodes. Tehnologia OLED permite ca orice pixel sa se stinga si sa se aprinda individual, tehnologia LED a QLED-urile ilumineaza pixelii dintr-un panel din spate.

OLEDul este mai bun dar si mai scump. Mai bun insa nu neaparat mult mai bun. https://televizoaresmart.ro/televizor-oled-sau-televizor-qled/ Va urma micro-LED de la Samsung in curand.

| Mascululdominant69 a răspuns:

Qled se scrie cu Q si Oled cu O