| catalin17mai a întrebat:

Ce diferente este intre ata100 si ata133 ma refer la mufa de pe placa de baza si la cablu sunt diferite?

2 răspunsuri:
| s3v3n7 a răspuns:

Una e cu 100 de pini si alta cu 133

| RoccoSuasito a răspuns:

Mufele nu sunt diferite. 100 si 133 reprezinta ratele de transfer. 100 MB/s respectiv 133MB/s. Interfetele ATA/IDE/ATAPI/PATA sunt cam aceeasi chestie. Sunt folosite la hard disk-uri si unitati optice (DVD-RW). Sunt acele intefete care folosesc cablurile acelea late cu cate 20 de pini dispusi in 2 randuri (40 pini in total). Calculatoarele mai vechi au asa ceva. Acum se foloseste SATA (1, 2,3) care are un cablu subtire, nu lat ca ATA/IDE/ATAPI/PATA.