| sorinalex a întrebat:

Ce dispozitiv imi recomandati pentru a ma conecta cu un cablu HDMI la TV-ul meu? Un minipc banuiesc ca e mai bun, dar nici un compute stick nu e rau? Am inteles ca pot conecta tastatura si mouse la un astfel de dispozitiv, iar de acolo pot vedea tot pe Tv-ul meu, adevarat?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Atata timp cat televizorul tau are porturi hdmi, scart, dvi, sau vga (toate fiind porturi pentru cablu de date video, adica imagine) te poti conecta la televizor cu orice laptop sau pc, daca placa video a acestuia are un port de iesire corespunzator. Adica daca laptopul tau are port hdmi si televizorul la fel, atunci poti, la fel si cu vga, dvi. Singura chestie pe care trebuie sa o faci e sa setezi televizorul de unde sa preia imagine, lucru care se face din telecomanda.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Corect. Dar merge și de pe PC sau laptop.

| sorinalex explică:

Adica cu in simplu cablu HDMi pot vedea tot de pe laptop la TV?

| Arthiom a răspuns (pentru sorinalex):

Atata timp cat televizorul tau are porturi hdmi, scart, dvi, sau vga (toate fiind porturi pentru cablu de date video, adica imagine) te poti conecta la televizor cu orice laptop sau pc, daca placa video a acestuia are un port de iesire corespunzator. Adica daca laptopul tau are port hdmi si televizorul la fel, atunci poti, la fel si cu vga, dvi. Singura chestie pe care trebuie sa o faci e sa setezi televizorul de unde sa preia imagine, lucru care se face din telecomanda.

| sorinalex explică:

Multumesc pentru ajutor. Ai idee ce trebuie sa selectez din meniul TV-ului pentru a prelua imaginea de pe laptop? De asemenea, daca imi poti recomanda un cablu HDMi bun, inter 50 so 100?

| sorinalex explică:

Am gasit. E "source". Am doua porturi: HDMi1/dvi si HDMi2. Laptop-up at trebui sa aiba si el. Nu e foarte vechi.