| adya a întrebat:

Ce este defragmentarea unui PC? Cum se face?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

HDD-ul se defragmenteaza, asta inseamna ca iti rearanjeaza fisierele.Fisierele de pe computer tau sunt aranjate ok in prima faza, insa cum le tot stergi, muti si asa mai departe, raman niste spatii libere. Prin defragmentare fisierele sunt aranjate astfel incat sa nu mai ai acele spatii libere...
Pentru a defragmenta HDD-ul, mergi la Start>Programs>Accesories>System Tools>Disk Defragmenter. Bafta!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu PC-ul se defragmenteaza, ci sistemul de fisiere de pe un disc/partitie!
Programul de defragmentare se gaseste la:
Programe - Accesorii - Sculele sistemului - Defragmentare
(Programs - Accesories - System Tools - Disk defragmenter)

| MihaiA a răspuns:

Fi atenta :
Cand instalezi un joc de exemplu, te plictisesti si il stergi, il stergi fizic de pe hdd dar psihic locul ramane gol.
Defragmentarea aranjeaza locurile goale din hdd.
Ca la o lada de bere in care sunt unele locuri neocupate si muti sticlele in asa fel incat sa ramana jumate goala jumate plina ( ce exemplu de betiv am dat rolling on the floor )
Programul. practic nu e program e un tool din windows. vine instalat o data cu windowsu insa se gasesc si programe mai complexe de defragmentare.
Cel din windows il gasest la START - ALL PROGRAMS - ACCESORIES - SYSTEM TOOLS - DISK DEFRAGMENTER.

| psiholoaga a răspuns:

Si inseamna ca rearanjeaza fisierele astfel incat sa ocupe mai putin loc. Ca in sifonier: arunci tot felul de haine si pana la urma nu mai ai loc deloc; iar cand faci ordine si le impachetezi, desi e acelasi numar de haine, sunt mai ordonate si castigi loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti descarci de pe net un program de defragment disck si pur si simplu il deschizi si uitilizezi si in plus te ajuta la demersul unor comeniz mai bune din partea pc-ului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

""""Pentru a defragmenta hdd-ul... mergi la Start>Programs>Accesories>System Tools>Disk Defragmenter."""" (e de cacao prog din win. nu e bun si nu defragmenteaza bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa intelegi cel mai bine intra aici si o sa intelegiwinking zerocool_94 pentru alte intrebari happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca defragmentezi iti serge jocuri programe de asta?big grinbig grinbig grin

| Invata a răspuns:

Uite la acest tutorial http://lectii-pc.tk/? page_id=48