| Richard11 a întrebat:

Pentru ce se foloseste defragmentarea la windows?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Imagineazati ceva de genul tu tot citesti cartii cu timpul pui cartiile gresit si numai sti unde sunt, defragmentarea aseaza fisierele in mod corect asta face, ceea ce e bun pentru hard /windows

| doctorandus a răspuns:

SSD-urile nu au nevoie de defragmentare, ba e chiar daunatoare pentru ele.

| Peridava a răspuns:

Pina o sa-ti raspunda un specialist, incerc eu.
Unele fisiere sint "fragmentate", scrise in mai multe locuri. Pentru o accesibilitate usoara a sistemului, pentru viteza sa, e bine ca totul sa fie "la un loc". Defragmentarea reuneste fragmentele de fisiere.