| LiviuCristy a întrebat:

Ce este un ip dinamic si unul static? Care e mai bun?

9 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Ip-ul dinamic este bun pentru un utilizator normal de internet, cel static (stabil care nu se schimba) este bun pentru un server.

| grab a răspuns:

Ce inseamna pentru tine "mai bun"?
Sa aiba gust de capsuni in loc de mere?

Sa iti mearga netu mai bine?

Zi-mi ce vrei tu de la un IP de fapt si iti zic eu care si ce poate sa iti ofere.

Vezi nu cumva sa confunzi IP-ul public cu cel privat in intrebare! happy

| LiviuCristy explică (pentru grab):

Nu ma astept la nimic intrebam pentru ca am participat la o batalie intre 2 idioti nascuti pe internet scosi prin fibra optica si unu era dinamic si altul static Nu m-am bagat ca treaba poate deveni serioasa mai tarziu si nu ma intereseaza, intrebam de curiozitate ca nu stiam

| grab a răspuns (pentru LiviuCristy):

Batalia ce miza avea? Sau despre ce vorbeau ei de ai inteles tu ca natura IP-ului il face pe unul mai breaz?
happy

| LiviuCristy explică (pentru grab):

Serios acum atunci cand vezi 2 idioti pe strada inchisi intr-o bula invizibila unde poti sa le arati si o femeie goala si nu ii intrerupi te intrebi atunci care drek mai e diferenta? Oricum am ramas impresionat asa ( mai stiu 2 care vorbesc de porumbei gainatz pe balcon si cred ca au gasit pasarica) de concentarea lor si mi-am zis ca trebuie sa stiu si eu ce si cum
Am precizat ca de la ei, incercand sa intreb care e diferenta am fost ignorat total?

| grab a răspuns (pentru LiviuCristy):

Hahahaha, mi se pare normal. La ei o propozitie normala incepe cu ASL PLS! laughing si treburile serioase se disputa numai in cadrul ghildei happy

| deadwillow a răspuns:

Un ip dinamic se schimba odata cu pornirea pc-ului.
Cel static nu se schimba.
Depinde de ce te intereseaza. Eu as opta pentru cel dinamic.

| LiviuCristy explică (pentru deadwillow):

Pai si e mai bun cel dinamic sau cum ...pana la urma care e avantajul de s-au inventat?

| supermdmario a răspuns (pentru LiviuCristy):

Avantajul la ip dinamic este ca e mai greu sa fii descoperit, cat si in cazul cand vrei sa descarci fisiere de pe situri cu restrictii, etc.
si eu tot pentru iup dinamic optez.
daca vrei mai multe detalii -http://whatismyipaddress.com/dynamic-static