| berlin a întrebat:

Ce inseamna boxe active si boxe pasive?

5 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Vezi tu... boxele astea is ca gay-ii (baieteii aia care se iubesc) bre alea active au amplificare (nu le trebuie statie) dai volumul mai tare sau mai incet din sursa de muzica, si celelalte... sunt opusul

| berlin explică (pentru eandopuncttk):

Vrei sa intri pe mess daca vrei tu sa-mi explici mai bine daca vrei? uite id meu ticuion28

| maryus92 a răspuns:

Boxele active au potentiometru si o mica statie incorporata, iar cele pasive sun boxelel care au nevoie de statie pentru a functiona la capacitatea optima happy

| berlin explică (pentru maryus92):

Nu vrei tu sa intri pe mess sa-mi explici mai bine uite id meu ticuion28

| GigiMD a răspuns:

O explicatie simplista, si sper sa nu gresesc, ar fi ca boxele active au amplificator si din acest motiv poti sa le pui pe orice aparat audio care are o iesire pentru casti. Poti sa ai instalatie audio care sa aiba sursa un Cd-player portabil fara sa ai nici o problema. Se folosesc la calculatoare pentru ca iesire placii audio are 0, 5 Watts iar difuzoarele tale consuma probabil 5, 10 sau daca esti norocos chiar mai mult.
Evindent ca pentru aceasta amplificare e nevoie sa le bagi in priza...

Cele pasive sunt doar cutiile, difuzoarele si la unele mai gasesti si filtre in ele
acestea nu au nevoie de priza.