| mariucakatinca a întrebat:

Ce inseamna daca cineva iti scrie un comment pe Facebook in ghilimeld? Inseamna opusul daca a scris in ghilimele?

3 răspunsuri:
| GaBBiii a răspuns:

Bunăă, Anda!
Sunt mai multe sensuri ale ghilimelelor.
1. Cum ai spus şi tu, poate fi opusul.
2. Poate fi un citat. De exemplu : ''Daca nu ştii, te invăţ, dacă nu poţi, te ajut, dacă nu vrei, te oblig! ''. Acesta este un citat, spus şi gandit de altcineva, nu eu. Deci ghilimelele îmi arată că acesta este un citat.

Sper că te-am ajutat să înţelegi.

Pa, pa :**

| Drops07 a răspuns:

Da, aia inseamna... sau ca nu e ceva adevarat...

| LaviMk a răspuns:

Ghilimele poat avea mai multe intelesuri. Ele pot sa cuprinda un citat sau sa insemne opusul, asa cum ai zis tu.
Uita-te daca cine ti-a scris comment-ul a vrut sa fie ironic, sau daca e un citat al cuiva. happy Sper a te-am ajutat! big grin