| diana07 a întrebat:

Ce inseamna display tft cumva touch screen?

9 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Uite cum faci:
cauti modelul telefonului si adaugi dupa full phone speciffications.
Exemplu: Nokia 5310 full phone speciffications, sau daca nu e telefon intrii pe un site oficial si cauti informatii despre ecranul dispozitivului. Sau da-ne modelul aparatului, si iti spunem ce si cum happy
Multa bafta!

| Vasybulan a răspuns:

Cam asta ar insemna TFT: "Thin Film Transistor". Si ca o explicatie, acest ecran are un tranzistor pentru fiecare pixel al monitorului, tehnologia fiind folosita mai ales in ecranele LCD high-quality.

| SuicideSilence a răspuns:

Tft se refera la tehnologia de fabricatie. tft inseamna Thin Film Transistor si nu are legatura cu touch screen-ul.
touchscreen-ul este o componeneta sensibila la atingere care se adauga peste display fie el tft-lcd, super-lcd, amoled, super amoled plus etc.

| Anonim0100 a răspuns:

TFT da inseamnca ca are touch! sunt mai multe de ex.capacitiv.rezistiv...dar ce-l mai bun e Tft! pa-pa daca vrei sa lasi funda

| yasmin1407 a răspuns (pentru Anonim0100):

Nu toate telefonale care au ecran tft au touchscreen asa ca vezi ce zici.(induci in eroare) tft e un tip de display lcd sunt telefoane care au tft si touchscreen si sunt unele care au tft si nu au touchscreen

| Cryshhtian a răspuns:

Display tft, nu inseamna neaparat touchscreen, e un ecran luminos ce poate la nr culorilor afisat intre 65k pana la 16 milioane.cred ca asta e definitialaughing scuze daca nu e asa

| adrian6 a răspuns:

TFT e rezolutia folosita la afisaj.

| MarianSenior a răspuns:

"TFT este abrevierea pentru Thin Film Transistor. Acest tip de tehnologie utilizeaza pentru fiecare pixel, trei tranzistori pentru cele trei culori de baza: rosu, albastru si verde, din care se pot genera celalalte culori.
Display-urile de tip TFT sunt incluse in categoria de ecrane cu cristale lichide (LCD). Ecranele LCD sunt foarte raspandite, fiind utilizate pentru nenumarate dispozitive precum televizoare, monitoare, tablete, ceasuri etc.
Display-urile TFT pot fi produse in trei variante. Cea mai intalnita varianta este cea cu ecranul luminat din spate, asa numitul ecran transmisiv. O a doua varianta de ecran TFT utilizeaza in loc de iluminarea din spatele o oglinda plasata in spatele ecranului. Acesta respinge lumina naturala si ofera o vizualizare mai buna a datelor. Tipul acesta de display este ideal pentru utilizare in exterior in conditii de iluminare naturala. Dezavantajul il reprezinta faptul ca lumina este nevoita sa treca de doua ori prin toate filtrele de culoare si polarizare, astfel calitatea imaginii se diminueaza.
Ultima varianta de display TFT utilizeaza o parte din lumina ambientala pentru a mari luminozitatea imaginii prin reflexie, pe spatele ecranului. Este o imbinare intre cele doua tipuri de ecrane TFT descrise mai sus."
http://www.evolio.ro/blog/2013/06/19/ce-display-are-tableta-ta/

| vadima8881 a răspuns:

TFT este matrita la display. Tft ecran cu cristale lichide (Liquid Cristal Diode, LCD). Ecranele de tip Thin Film Transistor, TFT sunt cele mai raspândite.