| Analex17 a întrebat:

Ce inseamna functia HDR la camerele foto/video? Cand se recomanda folosirea ei?

Răspuns Câştigător
| Anonim147943 a răspuns:

Funcția HDR (High Dynamic Range) la camerele foto este o caracteristică care permite capturarea și combinarea mai multor expuneri ale unei scene pentru a obține o imagine finală mai echilibrată și mai detaliată. Cu HDR activat, camera va captura mai multe imagini cu expuneri diferite și le va combina într-o singură fotografie, astfel încât să obții detalii mai bune în zonele luminoase și în cele întunecate. Aceasta poate fi utilă în situații în care există diferențe mari de lumină, cum ar fi peisaje cu cerul luminos și umbre adânci. Rezultatul final este o fotografie cu un interval dinamic mai mare și detalii mai bogate în toate zonele imaginii.

Funcția HDR se recomandă a fi folosită în situații în care există diferențe mari de lumină într-o scenă. De exemplu, în peisaje cu cerul luminos și umbre adânci, HDR-ul poate ajuta la obținerea unei imagini echilibrate, cu detalii bogate în toate zonele. De asemenea, în fotografierea în interior sau în condiții de iluminare slabă, HDR-ul poate ajuta la reducerea efectului de supraexpunere sau subexpunere, permițându-ți să obții o imagine mai clară și mai echilibrată. Este important de menționat că rezultatele pot varia în funcție de camera foto și setările individuale, așa că este recomandat să experimentezi cu funcția HDR și să vezi cum se potrivește cu stilul tău de fotografiere.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

HDR = High Dfinition Recordong (inregistrare cu inalta definitie).
Se recomanda folosirea cand doresti inregistrare cu definitii cat mai fine, marunte.
In acest regim, marimea fisierelor create este si ea mai mare, mai ales daca se face necomprimat (RAW).

| VoidEternal a răspuns:

La camerele foto HDR înseamnă high dinamic range. Dacă e vorba de un telefon, clar e vorba de dinamic range și nu de rezoluție. Se folosește când faci o poza la un decor unde o zonă e foarte luminată și una mai întunecată, pentru a evita "arderea" zonelor prea luminoase sau afișarea zonelor întunecate cu o luminozitate prea mica.

| Analex17 explică:

Multumesc