| Nevermindd a întrebat:

In alegerea unui aparat foto sau a unei camere video, care este influenta magapixelilor? Intentionez sa'mi cumpar o camera video si am gasit o camera destul de buna, zic eu*pentru ca am vazut un video test pe youtube) dar are doar 5 pixeli. Asta inseamna ca nu e chiar asa de buna?! Sau. de ce la camerele video nu e nevoie de chiar asa de multi pixeli?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Un pixel este unul din acele puncticele extrem de mici care alcatuiesc display-ul, iar mega inseamna milion, deci un megapixel inseamna un milion de pixeli happy si se refera la rezolutia pozei.

Cel mai important la o camera foto este calitatea lentilei (a obiectivului). Iti dau si exemplu, am o camera cu un obiectiv mare si 8 MP si am primit de la un concurs o camera de 16.1 MP si are un obiectiv foarte mic, face poze ok, dar aparatul mai mare face pozele mai bune (ma rog, este si mai vechi, dar era destul de scump cand l-am luat si era printre cele mai bune la vremea aceea).

Eu zic ca 8 MP este suficient happy

PS: ce am spus mai sus se aplica la camerele foto, la cele video, 5 MP este mult, adica una cu 2 MP poate filma si HD, iar aia cu 5 cred ca filmeaza si Full HD big grin

1 răspuns:
| Claudiu992 a răspuns:

In privinta aparatului foto iti pot spune ca cele mai bune sunt DSLR-urile ( ar fi super daca ar mai avea si obiectiv tongue ). Dupa parerea mea, un DSLR care are sa zicem 5-6 pixeli scoate mult mai bine pozele fata de o camera digitala de 15 pixeli.

Despre camerele video, te poti orienta dupa una care inregistreaza HD (mai nou cam toate fac asta). Daca are 5 pixeli +, e super.