| lazio9 a întrebat:

Ce inseamna Interfata: USB 2.0?

4 răspunsuri:
| gir861 a răspuns:

Este mufa în care bagi stick-uri, webcam-uri etc varianta 2.0, care are transmisia de date mai rapidă decât variantele 1.0 sau 1.1.

| lazio9 explică:

Cum adica INTERFATA? acea interfata trebuie instalata pe langa Driver?

| GeosBIOS a răspuns (pentru lazio9):

Pe versiunile de Win Xp, dinainte de aparitia USB-ului 2.0 intr-adevar, cand instalai driverele pentru placa de baza se instalau si cele pentru USB 2, 0. Acum sistemele de operare mai noi le recunosc de la sine putere, fara a mai fi necesara instalarea vreunui driver.

Prin interfata se poate intelege ceva, care are o anumita configuratie, in consecinta prin design este programat sa intreprinda o serie de sarcini, jucand rolul de element de legatura.

Ex. Interfata grafica = element de legatura dintre utilizator si interfata comanda, facand viata utilizatorului mult mai usoara.
Interfata USB = element hardware, ce face legatura dintre un dispozitiv exterior si placa de baza a calculatorului, facilitand transferul de date.

| andreyanul a răspuns:

Mufa in care bagi stick-ul.