| bogdan324 a întrebat:

Ce inseamna Physix la placile video nVIDIA?

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

Platforma de dezvoltare a programelor NVIDIA PhysX se compune dintr-un motor puternic de fizica API si o platforma intermediara ce permite dezvoltatorilor, designerilor si artistilor grafici sa adauge un nivel ridicat de realism in jocurile lor, indiferent de platforma de gaming. Tehnologia imbunatateste controlul asupra personajelor si interactiunii dintre obiecte, permitand scalarea efectelor de fizica in timp real.
Tehnologia NVIDIA PhysX functioneaza pe toate platformele de gaming importante, de la PC, Xbox360™, PLAYSTATION®3 si Nintendo Wii™ pana la iPhone, accelerarea grafica realizandu-se atat pe procesor, cat si pe unitatile de procesare vizuala (GPU) NVIDIA bazate pe arhitectura CUDA.

1 răspuns:
| rutanklan a răspuns:

Capabilitatea procesorului grafic de a executa si randa cu mai mare acuratete elementele fizice dintr-un joc sau o imagine. Elemente precum masa, inertie, agitatie termica. Practic imaginea se misca mai mult ca una reala decat ca una virtuala. Vezi Crysis unde motorul ajuta la crearea unei inertii cand misti arma. Practic nu se opreste brusc ci se misca in continuare un pic. Just like in real life. Physix.