| erks a întrebat:

Dintre placile video Nvidia si ATI care sunt mai bune? Da si de ce? Cel mai detaliat raspuns poate primi funda

Răspuns Câştigător
| Herysys a răspuns:

1 depinde si de placa de baza daca e pe amd e mai buna ati (sunt mai compatibile avand in vedere ca amd a cumparat ati) castigi cateva fps, daca e pe Intel e mai buna nVIDIA, nu e o regula.
2 nVIDIA fata de ati mai are o frecventa shader
3 depinde de cati biti e placa si frecventa procesorului si memoriei
in videoul de mai jos este o demonstratie
http://www.youtube.com/watch?v=eVwRIZjLgoI&feature=relmfu

8 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Depinde...ambele ar fi la egalitate totusi in segmentul high end nVIDIA e mai buna

| Adryan657 a răspuns:

Ati HD series bate orice NVidia
pentru ca au un procesor video mai mare si se comporta mai bine, duc orice joc si tot asa, la pret sunt mai rezonabile
deci daca vrei sa stii placile Ati Hd series sunt mai bune decat placile Nvidia

| Cristian97 a răspuns:

Nu neaparat merg mai repede dar conteaza si cati gb de ram ai eu de ex. am ATI RADEON HD 4650 si merge super bine are cooler pe ea.

| Vyktor77 a răspuns:

Toata lumea zice ca firma placii video a lor ii cea mai buna laughing.
Pai depinde, daca vrei pentru gaming poti sa ai o placa video buna, dar in accelasi timp trebuie sa ai si un procesor/memorie buna.
Eu am vazut la un prieten ca are un ATI Radeon HD4870 si se misca foarte bine pe langa o placa video nVidia pe care tot prietenu meu o avut-o si i se blocha jocurile.Si eu am ati si iti recomand sa treci pe ATI HD series. happy

| Jeryko a răspuns:

Eu zic ca nVIDIA deoarece unele jocuri merg decat pe placa nVIDIA.

| KriSSu09 a răspuns:

Nvidia e mai buna pentru ca, desi e mai scumpa decat ATI care a fost cumparat de AMD, dureaza mai mult.ATI e mai ieftin, dar e de calitate mai proasta.Eu am Nvidia si sunt foarte multumit de el.
Eu zic sa mergi pe Nvidia.

| IDamonSalvatore a răspuns:

Ti-l cumperi pentru jocuri. Daca e sa te uiti la unele jocuri apare sigla de la nividia si zice meant to be played. Documenteazate de pe net. Pot sa iti spun ca am nVIDIA si nu m-a dezamagit si ca am auzit pe cineva care are ati si ca la un joc la umbre l-a dezamagit si cand a jucat pe o nVIDIA jocul a fost foarte ok.