| Ralucutzadulcica1999AnimeRaluADELARaluAde1999 a întrebat:

Ce inseamna SEO?(parca pentru bloguri)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

SEO este o prescurtare si vine de la Search Engine Optimisation.

Seo e practic modalitatea prin care tu iti optimizezi atat site ul pentru ca motoarele de cautare sa il indexeze mai usor si mai bine cat si modalitatea prin care iti obtii backlink uri (adica acele domenii care iti refera site ul tau).

Seo nu e doar pentru bloguri, e pentru orice site care doreste o clasare cat mai buna pe motoarele de cautare pentru anumite keyword uri.

Sa inveti seo ai nevoie de multa multa rabdare si multa munca, seo in sine fiind o munca de durata

| K0sti a răspuns:

Aoleu, facuram treaba! Ne facem blog si ne intrebam ce e ala SEO? Intai inveti SEO, dupa care iti faci blog!

| vioricavio a răspuns:

Seo sau search engine optimization se refera la site-uri,bloguri, pagini de facebook, canal de you tube etc. Adica la optimizarea acestora si optimizarea articolelor publicate pe acestea pentru a fi mai "prietenoase" pentru motoarele de cautare gen Google si pentru a aparea cat mai sus in cautari. Aceasta optimizare se refera la titlul postarilor, descrierea lor, cuvintele cheie si multe altele pe care le poti invata in timp.