| Gurau_Denis_1995 a întrebat:

Ce inseamna Sistem de Operare Free Dos?
Ruleaza exact aceleasi jocuri ca pe windows?
Care e diferenta dintre el si windows 7 sau 8?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Free DOS-ul este un sistem de operare în mod text, ce este practic MS-DOS-ul Microsoft-ului în versiune gratuită. Microsoft Windows-ul se bazează pe MS-DOS.Așa a ajuns această companie de doi bani ceea ce este azi. Datorită MS-dos-ului și IBM-ului.
Pe free DOS nu merg jocurile compatibile Windows, oricum nici măcar nu există jocuri pentru aș aceva.
Diferenta între Windows 7 și 8 este în primul rând desktop-ul. Dacă Windows-ul 7 este un fel de Windows Xp modernizat, Windows 8 are desktop-ul optimizat pentru ecrane tactile, ceea ce face mai greoaie utilizarea acestuia pe calculatoare ce nu au ecrane tactile, dar are avantajul ca are suportul de drivere actualizat, asta înseamnă că nu mei este nevoie să scormonești netul după drivere pentru orice pui la pc(e windows=driver pentru orice cuplezi la pc) că vei avea „out of tyhe box" drivere instalate încă din timpul procesului de instalare a sistemului pe pc.
Ca și completare. Windows 10. Da a apărut customer p[review-ul.Acesta este o combinațție între Windows 8 și Windows 7.Adică îl poți folosi fără probleme pe orice calculator la fel de ușor.
Pentru gaming recomand Windows 7 professional, DAR optimizat și cu futures-urile dezactivate.Succes
Succes

12 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Free DOS, inseamna ca poti instala orice sistem de operare pe PC-ul respectiv...

| K0sti a răspuns (pentru Ineys):

Aia crezi tu ca inseamna! Ia vezi ce inseamna: http://www.freedos.org/wiki/index.php/Main_Page

| Ineys a răspuns (pentru K0sti):

De obicei inseamna ce ti-am zis eu. Acel freedos de care vorbesti tu e foarte vechi, si nu vad de ce un laptop de ultima generatie ar avea asa ceva. Deci in 90% din cazuri inseamna ce am zis eu.

| K0sti a răspuns (pentru Ineys):

Nu exista decat un FreeDos, nu exista altul! Nu exista de obicei! Asa ca lasa vrajeala si nu mai da informatii false, ca unii te mai si cred!

| Ineys a răspuns (pentru K0sti):

Ma, eu am inteles ce vrei tu sa zici, si sunt perfect de acord cu tine, dar are rost sa-i explici un baiat de maxim 14 ani ce inseamna FREEDOS? Daca te-ai mai fi uitat pe aici, ai fi vazut ca el vrea un PC Gaming nou. Deci eu i-am explicat, ca daca PC-ul ala vine cu freedos, el poate sa-si instaleze orice sistem de operare ( banuind ca-si va lua W7 ) si poate folosii PC-ul normal... Nu mai veniti aici cu definitii de pe wikipedia si alte site-uri, incercati sa le explicati oamenilor pe intelesul lor. Crezi ca l-ai lamurit cu ceva? + ca site-ul e in engleza. Macar sa-i fi tradus.

| K0sti a răspuns (pentru Ineys):

Imi pierd timpul cu tine! Chestia asta trebuia sa o faci tu, nu dai raspunsuri pe jumate, sa duci omul pe o pista gresita!

Aia cu site-ul in engleza e alta abureala! Sa invete daca nu stiu, in plus exista Google Translate care ii scoate din impas, daca chiar vor!

| Ineys a răspuns (pentru K0sti):

Din cate tiu, pe TPU se dau raspunsuri simple, concrete si pe intelesul tuturor, nu... definitii de pe Wikipedia.laughing
Ma rog, ca incheiat e ca tine tongue.

| K0sti a răspuns (pentru Ineys):

"Free DOS, inseamna ca poti instala orice sistem de operare pe PC-ul respectiv..."...asta e simplu si concret? E ducere in eroare!

Dupa ce ca e el ametit si asa, il mai tulburi si tu. Daca il intreaba unu, o sa zica ca tine, ca asa l-ai invatat tu!

| Ineys a răspuns (pentru K0sti):

Si nu am dreptate? Vrei sa spui ca nu poti instala orice sistem pe PC-u ala?

| K0sti a răspuns (pentru Ineys):

Ba da, dar NU pentru ca are FreeDos! E doar un alt sistem de operare! La care eventual se poate renunta in favoarea altuia! Cam asa trebuia sa raspunzi simplu si concret cum vroiai tu.

Daca, vroia si mai mult, puteai sa explici in plus dupa ce te mai documentai. Daca nu, ii dai link sa citeasca cum am facut eu. Pentru puturosi, e cea mai buna solutie! Desi cea mai buna solutie este sa nu le raspunzi deloc, sa-i lasi sa munceasca, ca numai asa invata!

| Ineys a răspuns (pentru K0sti):

Si tu chiar crezi ca un pusti de 14 ani, va citii ce i-ai dat tu acolo?laughing L-a lamurit lupu destul de bine, deci nu cred ca a bagat de seama nici raspunsu tau nici raspunsu meu. Deci noi ne certam degeaba, asa ca las-o balta.laughing

| Gurau_Denis_1995 explică (pentru K0sti):

Heey laughing)