| LiamH a întrebat:

Ce parere aveti de Windows 10? Merita?

4 răspunsuri:
| AlinKun a răspuns:

Depinde ce hardware ai.
De exemplu pe unele sisteme in gaming se descurca mai bine, pe altele mai rau. La mine era mult sub 7 cand vine vorba de jocuri. Are si niste sisteme care iti monitorizeaza traficul, nu poti sa instalezi orice aplicatie vrei pe el, decat daca e trecuta in lista de publisheri trusted a lor, are bug-uri daca folosesti fonturi in plus fata de cele cu care vine. Are prostul obicei sa stea mult la update-uri. Grafic arata mai bine decat predecesorii sai. Are mai multe workspace-uri, element imprumutat de la linux. Edge e mult mai bun decat explorer, daca ar avea si addon-uri ar fi la nivelul chrome/firefox.
Depinde de ce vrei tu si de sistem pana la urma, pentru mine tot mai fiabil e windows 7

| Anonimuserr a răspuns:

Merită şi pentru PC-uri, el este optimizat pentru tabletele care vin cu Windows de regulă dar este un sistem de operare nou, mult mai bun c celelalte de până acum. Vorbim de evoluţia software-ului până la urmă. Dar eu aş prefera tot 8.1
http://www.go4it.ro/......-14650369/
Are mai puţine erori ca 7, este mult mai bine optimizat.
Vezi şi acest articol http://www.arenait.net/2014/10/03/primele-impresii-despre-windows-10.html
Dacă ai 2 GB 4 GB DDRAM sau mai mulţi merită şi un procesor potent 4 nuclee sau 2 de 3 Ghz pe cel mai nou nucleu Hasswell. Altfel, nu prea merită, doar dacă vrei să vezi o altă interfaţă faţă de precedentele.

| Celcareajuta a răspuns:

Merita daca ai un calculator decent. Eu l-am primit si pe laptop si pe tableta ca upgrade gratuit si nu am nimic de reprosat momentan...si 8.1 mi-a placut dar eu zic ca e bine sa tinem pasul happy

| GabiLeonte2 a răspuns:

Pai windows 10 este un windows revolutionar! Eu zic ca ar fi foarte bun de utilizat dar are o problemma cu task managerul care nu indica corespunzator rularea discului. In rest ok.