| Cristi112 a întrebat:

Ce parere aveti despre laptop-urile Acer? Si care este durata de viata a unui laptop daca este ingrijit? Va rog cat mai multe raspunsuri. big grin

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Acer ofera mult pentru un pret mic, dar de multe ori au probleme cu fiabilitatea. Nu de alta, cat de simplul fapt ca majoritatea modelelor de la ei au doar 1 an garantie, unde mai adaugi ca stiu pe cineva care luase un model scump a naibii de la ei (vreo 5000 RON acum vreo 3 ani), si a avut probleme atit cu placa de baza, cit si cu cea video inca din perioada de garantie. Cam orice laptop aflat momentan pe piata la preturi sub ~3-4000RON are sanse de vreo 60-70% sa moara dupa maxim 3 ani. Daca nu ai nevoie musai de mobilitate, ia-ti desktop.

| Cristi112 explică (pentru KodrutZ):

Dar ce crezi despre un Acer care are 500 harddiskul, 4gb ram, placa video ddr3 si procesor 2. 6ghz si 16 inch?

| KodrutZ a răspuns (pentru Cristi112):

Cit are garantie? Pe hirtie, arata bine. Practic, ramine de vazut cum se comporta dupa ce il lasi sa ruleze un 3D Mark sau alt test similar cu procesorul la frecventa maxima (nu te astepta sa se arda sau alte prostii, ideea e ca nu e deloc OK daca ii intra protectia si scade frecventa la procesor - eu asa patesc daca ma apuc sa joc ceva pe laptop, de exemplu, iar temperatura in camera e peste 20 de grade).

| Cristi112 explică (pentru KodrutZ):

Pai l-am gasit la flanco are 4 ani garantie cadou si mai era specificat ceva de genu `` wiew full hd `` si pretu era de 2000 ron. eu m`am asigurat ca are toate componentele specificate pe hartie si le are dar totusi nu suna dubios doar 2000 ron la asemenea performanta?

| KodrutZ a răspuns (pentru Cristi112):

Nu, deloc. Foarte probabil sa fie model depasit deja, eventual vreo lichidare de stoc. Altex/Flanco/Media Galaxy, atunci cind au promotii/reduceri, de multe ori sint pe bune.winking

| Cristi112 explică (pentru KodrutZ):

Bine am sa tin cont de sfaturile tale! big grin iti multumesc big grin

14 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Nu exista durata de viata standard a unul laptop! La un moment dat o sa fie depasit moral, deci degeaba il functioneaza perfect daca nu iti este de ajutor. Daca vrei sa iti cumperi un laptop, recomandarea este sa ne spui pentru ce vrei sa-l folosesti si care este bugetul maxim de care dispui. Orice laptop e bun daca este folosit pentru ceea ce stie sa faca. Succes!

| KodrutZ a răspuns (pentru laptopnews):

Standard evident ca nu, iar treaba cu depasitul moral e frectie la picior de lemn. Uite, acum vreo doi ani aveam de lucru pentru un site, contra-timp, o chestie destul de mare de data entry/research/content editing, iar sistemul de baza imi crapase (murise hardul). Bani aveam, dar nu imi permiteam sa pierd o zi sau doua sa imi pun la punct Windowsul, asa ca am folosit o vechitura de prin 2002 cu hard de 8GB si procesor single core pe care aveam instalat Linux mint si mi-am terminat treaba la timp (discutam de o pierdere de vreo 1500 EUR la un proiect de aproximativ 40 de zile, daca nu eram gata la timp). Atita vreme cit iti poti face treaba cu el si sa scoti un ban eventual din asta, "depasit moral" e doar un concept de rahat inventat de cei ce vor sa vinda, sa vinda, sa vinda...

| laptopnews a răspuns (pentru KodrutZ):

Probabil ca ai dreptate intr-o oarecare masura, dar daca peste 3 ani o sa vrei sa joci un joc recent aparut, s-ar putea sa ai surprize din partea sistemului achizitionat cu ceva timp in urma. Despre asta vorbeam. Daca iti este de ajutor, evident ca nu ai nevoie de altceva. Asa cum spuneam si in raspunsul anterior, orice laptop este bun daca e folosit pentru ceea ce stie sa faca! Succes!

| KodrutZ a răspuns (pentru laptopnews):

Desigur, numai ca inca mi se pare o aberatie sa joci jocuri pe un laptop. Plus de asta, mai degraba am incredere intr-un laptop/desktop/componenta hardware facuta in 2001, deci intr-unul(a) din ultimii 3-4 ani. Nu are rost sa dau exemple...

| laptopnews a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta e o parere personala! Noi testam foarte des laptop-uri de gaming si ni se pare chiar o experienta frumoasa sa te joci pe un astfel de portabil. :)
De exemplu, printre ultimele laptop-uri testate, avem un Asus cu procesor din noua generatie si nu prea a reusit nimic sa ii puna probleme. :) http://laptopnews.ro/......epler.html

| KodrutZ a răspuns (pentru laptopnews):

Desigur, insa jucati-va zi de zi cu laptopul ala timp de vreo 3 ani, si dupa aia mai discutam... daca prinde 3 ani, desigur.

| daassh a răspuns:

Eu am Lenovo cumparat acum doi ani si merge perfect nu am fost nici macar odata cu el la reparat, curata, verificat functioneaza la parametri optimi zi de zi, cat despre Acer sunt foarte bune daca ai grija de ele te tin foarte mult!

| SuicideSilence a răspuns:

(stiu ca o sa-mi sara toti in capa acum) in general laptopurile Acer au probleme cu racirea. de aceea sunt putin mai ieftine decat concurenta. parerea mea este sa te feresti de Acer. (da stiu. toate stereotipurile alea chatterbox)

| KodrutZ a răspuns (pentru SuicideSilence):

Stai linistit, depinde de la model la model. Eu am un ASUS care fierbe de numa'-numa' inca din primul minut de utilizare, insa am vazut si modele similare de la ei care sint incredibil de reci.