| Alexul99 a întrebat:

Ce parere aveti? isi merita bani? spuneti-mi daca am gresit ceva, daca ceva nu se potriveste... Fundita :D http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/973904/

20 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu prea imi place placa de baza si cam deloc placa video. Si memoria ram e cam scumpa, parca era si mai ieftina. Si cel si cel mai imporntant, sursa unde e? Sper ca nu vrei sa stai cu rahatul ala de sursa din carcasa, ca la configuratia aia face poc rapid. Ce buget ai?
Daca nu iti permiti o sursa separata, schimba cu i3 si gtx 750(schimba musai cu 750-ul ca e cu 50% peste gtx650, si consuma si mai putin): http://bit.ly/1qBGLLg asa ca altfel e o sa fie de rau(pe langa 750-u ala, i3-ul asta este si el fff performant, si consuma jumatate din cat consuma fx6300).

| TwiSt1997 a răspuns (pentru sltlp):

750 e cu 50% mai buna decat 650? Pentru 50 lei in plus sporul de performanta e extraordinar de mare pentru gtx 750 fata de 650, nu crezi?

| sltlp a răspuns (pentru TwiSt1997):

Daca tu ca si producator vezi ca lumea cumpara fara sa se uite, doar nu esti atat de prost incat sa scazi pretul(lasa-l pe tantalaul care cumpara daca nu stie sa aleaga, sa dea banii, mi se pare corect)...
Si ma rog, m-am explrimat gresit. Nu e chiar cu 50%, adica nu fix. Difera de joc foarte mult(in bf4 e diferenta 100%, fata de teste unde e de 30-50%). Insa ca sa nu zic degeaba, fac o medie si ce iese aia zic.(vezi dupa jumatate: https://www.youtube.com/watch?v=TUBrLjh3qGc ).

| TwiSt1997 a răspuns (pentru sltlp):

Destul de greu sa ajunga sa fie cu 50% mai buna, in orice caz depinde si de editia placilor.

| sltlp a răspuns (pentru TwiSt1997):

Nu e deloc greu. Ai rabdare sa se actualizeze raspunsul complet ca l-am editat si te uiti dupa, dupa care ma contrazici daca mai ai cu ce.

| sltlp a răspuns (pentru TwiSt1997):

Gata, ia vezi, deci vreau sa aud de la tine. Am impresia ca ai dubii in ce recomand. Nu degeaba zic peste tot ca 650-ul trebuia sa fie 300 lei... Dar na, nVIDIA. swag...

| TwiSt1997 a răspuns (pentru sltlp):

Cum am spus, depinde de editie https://www.youtube.com/watch?v=_qRzeUqtM-A daca nu ma insel, sunt egale, gtx-ul 650 cu 1 fps peste.Acum 750 ti e 680lei pe eMAG, gtx 650 ti boost e 540 pe pc garage, e adevarat ca 750 consuma mai putin.

| sltlp a răspuns (pentru TwiSt1997):

Ti-urile is alta treaba, au alt ucleu grafic, nu seamana deloc cu 650 sau 750.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru sltlp):

Deci ne-am inteles sau nu?laughingSi tu ce zici ca se merita sa-ti iei din 750ti si 650 ti boost? Ma rog, daca ai bani de ele.

| sltlp a răspuns (pentru TwiSt1997):

Noi nu discutam de 750 ti si 650 ti... Discutamd e 750 si 650.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru sltlp):

Si nu-s editii diferite? Adica sunt diferite, dar fac parte din ''gama gtx'', nu? Si in orice caz, nu cred ca eu ca daca ai 30fps-uri pe high cu gtx 650 in bf4, ai 45 cu gtx 750.

| Alexul99 explică (pentru sltlp):

Nu imi permit 750. si cineva mi-a zis ca sursa din carcasa e ok. nu stiu ce sa zic

| Alexul99 explică (pentru sltlp):

De fapt. acum am vazut cat costa... credeam ca e pe la 700 de lei laughing clar 750 imi iau, mersi mult

| Alexul99 explică (pentru sltlp):

Ce zici de asta? http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/974766/
P.S. Nu prea vreau sa trec pe Intel pentru ca e putin mai slabut i3-ul ala decat fx6300.

| sltlp a răspuns (pentru Alexul99):

Nu lasa fx-ul ti-am zis cu sursa integrata. la i3 mai mergea ca consuma mult mai putin. Dar aici, sursa musai separata, macar asa ceva: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/974864/
Am pus placa aia de baza care desi nu are integrata, are un chipset putin mai bun, sata 3(til daca o sa vrei vreun ssd vreodata) si suporta frecvente mai mari la ram. Dar daca vrei, poti sa ramai la ce ai ales tu.

| TwiSt1997 a răspuns:

In primul rand iti trebuie o sursa, cu cea de pe carcasa n-ai ce face, cea mai ieftina si buna in bugetul tau e http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/eco-400w/ ramii sunt prea scumpi, ia http://www.pcgarage.ro/memorii/zeppelin/4gb-ddr3-1333mhz-cl9-1/ iar restul e destul de ok. Eventual, daca poti, mergi pe gtx 750, nu e diferenta mare de pret.

| Sephyroth a răspuns:

Ai avut grija ca piesele alea sa se potriveasca intre ele? (Nu stau sa explic, contacteaza un specialist)
Placa video nu prea imi place, am vazut placi de la nVidia mult mai bune si mai ieftine. Procesorul, ramii, carcasa sunt ok, nu ma bag la placa de baza. Dar lui raportul calitate/pret, in afara de placa video nu am nimic de comentat.
Am o intrebare, tu sursa nu iti cumperi? Ca ai nevoie de o sursa puternica pentru a putea folosi toate alea in siguranta. altfel risti sa iti arzi sursa cea veche daca nu e destul de puternica(ma gandesc ca vrei sa o folosesti pe cea de la pc-ul vechi).

| Alexul99 explică (pentru Sephyroth):

Carcasa are sursa incorporata de 450w

| Alexul99 explică (pentru Sephyroth):

Ce zici acum? am facut cateva modificari la carcasa care are si sursa incorporata, la rami si la placa video. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/974766/

| Sephyroth a răspuns (pentru Alexul99):

Cauta alta placa video.