| sKilL a întrebat:

Ce placi video a-ti prefera dintre ati radeon sau nvidia? ambele de 1gb?

ca de exemplu : ATI Mobility Radeon™ HD 6490, NVIDIA™ GeForce™ GT 540M, sau chiar ATI Mobility Radeon™ HD 6370? vreau un sfat, mersi! sunt pentru laptop.

Răspuns Câştigător
| sinblade27 a răspuns:

Avantaje si dezavaje la placile video in general. ati nu suporta physics si se cam incing fata de nVIDIA. Ati merge pe consum ridicat putere bruta in schimb nVIDIA are multiplexing cores sau cuda cores pentru procesare. depinde ce vrei intr-un joc sa faci. in teste nVIDIA e mai luminos culori mai vii dar fps mai putine decat ati nu cu mult ca sa simti ceva dar exista o oarecare diferenta un exemplu incearca gta4 pe ambele placi si ai sa vezi ca o sa tinzi spre nVIDIA

6 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Dintre cele trei, nVidia Geforce GT540M e maibuna ca celelalte doua, mai exact e echivalentul unui ATI 5650, placa video mult mai buna ca 6490 sau 6370.

| ΔH a răspuns:

Intrebare... de cand se pot schimba placile video la laptop?

| BMW200 a răspuns:

Ari radeon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ATI sunt mult mai bune decat GeForce. toata lumea stie asta.ati sunt cele mai bune dupa parerea meahappy

| RazvanRzv a răspuns:

Eu iti recomand nVIDIA. am avut o placa ati si dupa ce a expirat garantia a fost gata dupa 1 luan de zile.

| GabrielAlin1996 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cred ca NVIDIA este mai buna, deoarece am la laptop placa video NVIDIA Ge Force GT 420 m, si pana acum a mers Ok! plzzz funda