| Hîrzoiu_Andrei_2001 a întrebat:

Ce placi video ar merge pe placa aceasta de baza? Asus Rampage II Extreme https://www.asus.com/us/Motherboards/RAMPAGE-II-EXTREME/ specifications/
As dori o placa video decenta, un gtx cat de cat puternic, dau funda :)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca nu ai OC la el,
cu GTX 1050Ti 4GB
se potriveste cel mai bine,
dar si
RX470 4GB
GTX 1060 6GB

Daca ai facut OC, atunci
GTX 1060 6GB
RX470 8GB
RX480 8GB

DACA reusesti sa il ridici mult (pe la 4GHz ), poate sa sustina si puterea unei GTX 1070.
Dar asta implica rabdare, pricepere, si o racire foarte buna, atat un cooler bun pe procesor, car si o carcasa bine ventilata.

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

GTX 1060/1070 incolo sau, mai bun (si ieftin), un RX 580/590.

| NLS a răspuns:

Nu placa de baza dicteaza compatibilitatea, ci procesorul.

Placa de baza trebuie doar sa aiba cea mai noua generatie de PCIex, preferabil cea pe care o are si placa video, asta daca doresti sa storci performanta maxima din componente.

Bottleneck-ul apare intre procesor si placa video.
Daca imperechezi un procesor prea slab cu o placa video prea puternica pentru el, pierzi performanta.
Valabil si invers.

| NLS a răspuns:

O detii deja? Daca da, impreuna cu ce procesor?
Chipsetul X58 a fost lansat in 2008.
Placa e o generatie veche, are doar PCIe 2.0 x16
Pe ea puteai pune atat procesoare cu 300 euro, cat si procesoare cu 1000 euro.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru NLS):

Am un procesor I7 920 2.6 GHz

| NLS a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Daca nu ai OC la el,
cu GTX 1050Ti 4GB
se potriveste cel mai bine,
dar si
RX470 4GB
GTX 1060 6GB

Daca ai facut OC, atunci
GTX 1060 6GB
RX470 8GB
RX480 8GB

DACA reusesti sa il ridici mult (pe la 4GHz ), poate sa sustina si puterea unei GTX 1070.
Dar asta implica rabdare, pricepere, si o racire foarte buna, atat un cooler bun pe procesor, car si o carcasa bine ventilata.