| GabiDumitrescu a întrebat:

Ce retele sociale de nisa/decentralizate folositi? Sa nu aud de FB sau LinkedIn. Va dau doua exemple ca sa va faceti idee - Gaming Tribe si Mastodon.

4 răspunsuri:
| BogdanM275 a răspuns:

Folosesc ocazional Kik, e o aplicație asemănătoare cu Instagram dar mai puțin cunoscută.

| GabiDumitrescu explică (pentru BogdanM275):

Interesant, dar e instant messaging, nu social network.

| zglobiu a răspuns:

Folosesc https://mstdn.ro/ care este o comunitate romaneasca bazata pe scriptul Mastodon (parte din Fediverse). Userii sunt romani, se poate interactiona cu useri de pe alte servere... E misto.

| GabiDumitrescu explică (pentru zglobiu):

Ooooh, cineva si-a batut capul pentru o instanta Mastodon in romana. Nice!