| AdyutzZz a întrebat:

Ce sa aleg? procesor Intel dual core sandy bridge sau AMD quad core Athlon II X4? astept raspunsuri cu argumente.

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Cumpara Intel dual core, o placa de baza chipset B75 iar in viitor vei putea face suor upgrade la un ivy i5, care matura pe jos cu orice amd de pe piata. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/574774/ ti-am facut asa orientativ o configuratie. procesorul este suficient in ceea ce faci tu, am pus 8GB de rami ca sa mearga nesacadat, desi nici cu 4 gb nu fa sacada. sursa este inclusa in carcasa ca sa reduci costurile, iar daca nu te joci absolut deloc, placa video integrata este suficient de puternica de a duce filme full HD.

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Blablabla. stii care e problema de care se lovesc unii? unii fie nu stiu, altii stiu 3 teorii amarate si atat. de aceea nu alegi un procesor dupa sutele de ghz pe care ii are-aviz AMD. \ps: eu as alege Intel, dar nu sandy, ca a aparut ivy bridge(care e mai bun, si pretul e ~acelasi)

| DeyCj a răspuns:

Amd.Simplu, poți obține performanța similară Intel la un pret de aproape jumate, că nu mai plătești și barand-ul renumitului producător.Cu un quad core și o placă de bază ce știe ucc poți debloca încă 2 nuclee(dacă există ), deci 6 nuclee la preț de 4, dar baza este fregvența și cahche-urile.De geaba ai 5 gz la procesor dacă ai cache de 1 kb, că tot ca cizma va lucra, deoarece există riscul ca informația să nu se proceseze la timp, iar coșul procesorului fiind mic informația n u mai are unde să aștepte.Succes

| florin1979 a răspuns:

La ce il vei folosi? conteaza utilizarea lui si spune exact ce Intel ai dori sa iei.

| florin1979 a răspuns:

Strict pe nucleu intelul este mult peste AMD. pentru jocuri recomand intelul chiar de este el dual core, obtine frameuri mai multe ca amd-ul quad. spune-ne mai detaliat, vrei sa iti cumperi un pc nou? ce componente ai cumparate? explica-ne putin situatia. procesorul ala nu merge bagat in rpiza, ii trebuie placa de baza memorii etc, ai prins ideea tongue

| AdyutzZz explică (pentru florin1979):

Vreau sa fac pc pe piese...si nu stiu ce sa iau.Mie nu imi trebuie sa fac randari sau nu stiu ce baliverne doar sa pot mixa si sa mearga calculatoru fara sa sacadeze, iar cu RAMii ma descurc eu

| florin1979 a răspuns (pentru AdyutzZz):

Cumpara Intel dual core, o placa de baza chipset B75 iar in viitor vei putea face suor upgrade la un ivy i5, care matura pe jos cu orice amd de pe piata. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/574774/ ti-am facut asa orientativ o configuratie. procesorul este suficient in ceea ce faci tu, am pus 8GB de rami ca sa mearga nesacadat, desi nici cu 4 gb nu fa sacada. sursa este inclusa in carcasa ca sa reduci costurile, iar daca nu te joci absolut deloc, placa video integrata este suficient de puternica de a duce filme full HD.

| Wehrmacht a răspuns:

QUad core are patru nuclee, dual core are doar 2.Depinde si de frecventa.Astia de mai sus sau mai jos nu sunt sigur depinde de asezarea raspunsului meu au mers pe comparatie dual core cu dual core.Ok, o fi cautat la dual core dar amd-ul este quad core... Pune si tu un link cu amandoua.

| Remus13 a răspuns:

Procesor Intel dual core sandy bridge pentru ca:
1) este foarte cautat procesorul Intel dual core
2) pe multe forumuri se spune despre acest procesor ca este foarte bun si se misca foarte lejer pe calculator spre deosebire cu alte calculatoare
3) nu este la un pret foarte mare, gandindu-te ca este si foarte bun.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta

| onlym3 a răspuns:

Iti recomand procesoarele Intel desi in timp cu siguranta procesoarele AMD vor ajunge in top.
In momentul de fata cei de la AMD au scos pe piata si procesoarele x8(adica cu 8 nuclee) dar din cate am inteles abia cateva sunt "functionale"/recunoscute de windows ci doar pe ubuntu, asa ca degeaba, e vorba despre modelul asta AMD FX-8150 X8 3.6GHz FD8150FRGUBOX (cautati pe google, in cazul in care este cineva care nu crede ceea ce zic)

| Kaveri a răspuns:

Viteza de clock (sau frecventa de operare) este principala cale de a afla cat de rapid este un procesor, se masoara in gigaherti (GHz) sau de cate ori clock-ul "pulseaza" in microprocesor. De exemplu, un procesor cu o viteza de 3GHz va pulsa de trei milioane de ori pe secunda si este mai rapid decat un procesor cu numarul de nuclee similar, dar care are o viteza de 2GHz.
Daca luam in calcul ca un procesor de aproximativ 400 lei va fi capabil sa efectueze aceleasi sarcini ca si unul de 2000 de lei cea mai mare diferenta intre ele este cat de rapid vor putea acestea sa aceseze sarcinile respective.
In primul rand pentru utilizatori de rand Intel nu ofera performanta raportata la pret iar in al doilea nu vor putea profita de avantajele oferite de procesoarele cele mai scumpe.
Alege procesorul cu mai multe nuclee si frecventa mai mare e tot ceea ce conteaza.

| bogdyronaldo99 a răspuns:

Cel mai bine este sa iti iei AMD Athlon II X4.Nu te lua dupa toti handicapati care zic de dual core pentru ca este depasit.Bafta

| RunnerX a răspuns:

Categoric Intel!

| CaTaL1N30 a răspuns:

Dupa mine mai bine procesor Intel dual core sper ca ti-am fost de ajutor fundabig grin