| urania a întrebat:

Ce se întâmplă dacă cineva configurează un ruter tp-link la rețeaua proprie și îți știe userul și parola pe care și-o notează în telefonul lui?
La ce îi folosește?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cunoscand numele si parola, el poate face reglajele necesare router-ului fara ca altii sa-l deregleze.
Astfel se reduce riscul ca din joaca cineva sa faca reglaje aiurea, dupa care sa se planga ca n-ai facut treaba buna.
Daca totusi se intampla ceva, atunci stie ca este o defectiune adevarata, nu mai este purtat aiurea pentru defectiuni produse de "curiosii furiosi". big grin

In ceea ce priveste accesul la wi-fi, acolo nu mai exista "user", doar parola de acces, ceea ce se poate folosi la o distanta mica, de maxim 100m in camp deschis si vedere directa. Din acest motiv, el nu are alt interes sa-si noteze parola wi-fi decat sa-i poata spune telefonic Luser-ului utilizator, daca so-a uitat "numele"... big grin

| darrio2007 a răspuns:

Vrea sa se conecteze la reteaua ta. Ti le poti schimba ca sa nu poata face asta.

| doctorandus a răspuns:

Se poate conecta el. Se pot conecta prietenii lui. Daca nu-ti convine, schimba parola.

| anonimg a răspuns:

Dacă persoana respectiva este autorizată -daca este de la firma de la care ai internet- atunci nu trebuie să îți faci griji. Ei au voie să testeze produsele pe echipamentele lor, și este cât se poate de normal ca să aibă username-ul și parola.
Dar dacă este un vecin de pe scară, atunci el se poate folosi de internetul tău.
Dacă este o persoana care stă la o distanță de 300 metri sau mai mult, ca să aibă internet de la tine trebuie să vină la scara la tine ca să poată capta undele wireless.
Tu poți să schimbi parola de la router, și chiar username-ul. În timp este bine să le înveți să le faci singură.

| Panamax a răspuns:

S-o aduca aminte celor fara memorie cand il suna ca nu mai merge internetul.

| Lucian2473 a răspuns:

Ce s-ar intampla daca iti stie cineva userul si parola de la Facebook. Cam asta s-ar intampla.

| Danielu42 a răspuns:

Salut! Se poate conecta la netul tău!
Ca să rezolvi această problemă schimbă parola. Sper ca te-am ajutat!