| draculaq a întrebat:

Ce tip de memorie este mai buna pentru o placa video pentru laptop?

Răspuns Câştigător
| Boby a răspuns:

Daca vrei jocuri uita de laptop
Placa video pe laptop? Memorie? oau
Daca vrei sa-ti ruleze jocuri pe laptop memoria de la placa video ar trebui sa fie ultimul lucru sa te intereseze
In primul rand laptopurile nu au placa video pentru ca nur avea loc ci au doar un nenorocit de chip grafic mai bun sau mai putin bun si daca totusi vrei sa-ti cumperi un laptop pe care vrei sa-ti ruleze jocuri de ultima ora trebuie sa scoti din buzunar intre 30-40 milioane dar nu-ti garanteaza nimeni ca peste 1 an o sa mai poti face acest lucru (adica sa joci jocuri)
Chia daca o sa poti rula un joc mai nou tot nu o sa te poti bucura de o rezolutie foarte mare si sa-l joci cu detaliile date pe maxim
Ce sa mai vorbim de antialiasing... poti sa-ti iei gandul
Asa ca daca vrei jocuri Laptop nu bun thumbs up

4 răspunsuri:
| sigmanet a răspuns:

Pai depinde ce vrei sa faci cu laptopul. Daca il folosesti pentru aplicatii office e suficienta si o placa cu memorie shared. Daca vrei performante mai mari... e bine o placa video dedicata cu memorie dedicata.

| draculaq explică:

Si...pe o placa cu memorie shared pot juca jocuri cat de cat noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comentariu inlaturat de autor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boby hai lasane cu desteptu, ca nu esti bun chiar delocwinking, tu habar nu ai ce zici, cumadica laptopurile nu au placa video, tu chiar te gandesti ce spui? sau faci aci pe desteptu?
Laptopurile au asa : Integrate( asa vroiai sa spui ma boby? ) adica cum o zis ca are un chip grafic bla bla... iar sunt cele care (nu sunt integrate ) le poti scoate si pui una mai buna.
Iar ce spune boby? nu poti rula jocurile de ultima ora? ohmm BULL SHIT!, sa iti reimprospatez mintea, ai auzit tu vre odata de firma ALIENWARE? pentru ca eu cred ca nu, hai ca va zic un laptop de la Alienware pe care orice joc care exista ruleaza GARANTAT!, si si peste 5 ani va fi un laptop ultra bun!
Deci :
ALIENWARE M17X
Videocard:SLI Dual 1GB GDDR3 NVIDIA® GeForce® GTX 280M
Processor :Intel® Core 2 Extreme Quad QX9300 (12MB Cache, 1066MHz FSB)
Display:17-inch WideUXGA 1920 x 1200 - LCD
Memory:8GB DDR3 - 1333Mhz
Hard Drive:256GB SSD drive + 1TB
Fratele mei Boby tu sa nu ne zici ca peste un an noi pe acest laptop cu o placa video Nvidia GTX280 (in sli adica 2 placi video) nu o sa ne mearga jocurile noi laughing))))))), pentru ca daca asa crezi tu atunci lasate de meseriewinking,
Intradevar e extreeem de scump, dar cu aceasta bijuterie crede-ma 5 ani garantat ca nu ai probleme cu jocurile. E unul dintre cele mai tari laptopuri care s-a putut face PUNCT.
Pret... mai bine nu zic happy
Si daca vrei un laptop pentru gaming, si sa fie pentru bugetul romanilor, uitate aici
ACER 6930ZG
Intel T4200 2. 0GH
Hdd 320GB
RAM 3gb ddr 1066 mhz
Pl video: Nvidia 9600GT
Lcd de 16"
Si laptopu asta are o pl video f perfomanta, orice joc merge pe el aproape!
Iar cam cat spuneti ca e pretul? 30 mil? NUUU! 40? NUUU! pretul este de 22mil!
vb chiar f f f f serios 22 mil costa laptopu acesta (depinde din care magazin il cumperi )
Deci asculta-mi sfatul ce am zis, boby numa gura e de el.
Deci primul lucru daca vrei sa iti cumperi un laptop este :
1- sa fie ok pentru buget / performance
2- Sa aibe pl video buna ( conteaza f f f f mult )
3- Nu il ascultati pe Boby.
Sper ca v-am lamurit.
NUMAI BINE