| vidii a răspuns:

Eu zic sa iei asa, pentium-ul pus de mine e mai performant decat acel dual core chiar daca are mai putini ghz, consuma chiar mai putin si cooler-ul stock e mai silentios. HDD -ul e la o diferenta de 3 lei dar ai 500 gb in plus, si sursa ...aici nu trebuie sa te zgarcesti pentru ca e foarte importanta, dupa cum ti-am explicat si in postul de mai sus
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1265254/

Dar memorie ram ai? Trebuie sa fie ddr3

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doua probleme: un procesor cu socket FM2 nu va merge nici cand pe o placa cu socket AM1.
Apoi, AMD-urile sunt mari consumatoare de curent. O sursa de 500 W imi pare cam mica. Mai sunt si alte piese in computer care consuma multa (placa video de exemplu). Deci, o sursa de 600 W ar fi buna.

| Norbert170 explică (pentru Salontanul):

Partea cu placa de baza am sesizat-o si eu mai tarziu.Am vazut ca procesorul consuma 65w.Placa video nu iau deoarece are una incorporata si nu il folosesc pentru gaming.Restul pieselor consuma asa mult?

| Norbert170 explică (pentru vidii):

Pai eu acum vreau sa ma apuc sa strang bani, am pus intrebarea doar orientativ sa stiu cam cat sa strang si ce piese ar mai bune.

| Norbert170 explică (pentru vidii):

Si alte piese mai trebuie sa iau? Mentionez ca am carcasa, mouse tastatura, dvd-rw de la calculatorul vechi.

| vidii a răspuns (pentru Norbert170):

Ar mai trebui memoria RAM
http://www.pcgarage.ro/......3-mhz-cl9/

dvd writerul vechi este IDE sau SATA? Pentru ca daca e IDE nu va fi compatibil cu noile componente, IDE nu se mai fabrica
uita-te la aceste 2 poze si vezi care seamana cu al tau
http://postimg.org/image/ky9ntwd1f/

http://postimg.org/image/70uoxqu8n/

| Salontanul a răspuns (pentru Norbert170):

Atunci, nu. E de ajuns cea de 500 W.

| Norbert170 explică (pentru vidii):

Este IDE, dar nu conteaza asa tare pentru ca nu il folosesc prea mult...
Multumesc pentru sfaturi. Oricum nu iau acum nimic.Am vrut sa vad cam cat ar fi totalul.

| vidii a răspuns (pentru Norbert170):

Eu zic sa iei asa, pentium-ul pus de mine e mai performant decat acel dual core chiar daca are mai putini ghz, consuma chiar mai putin si cooler-ul stock e mai silentios. HDD -ul e la o diferenta de 3 lei dar ai 500 gb in plus, si sursa ...aici nu trebuie sa te zgarcesti pentru ca e foarte importanta, dupa cum ti-am explicat si in postul de mai sus
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1265254/

Dar memorie ram ai? Trebuie sa fie ddr3

| vidii a răspuns:

1.Procesorul e cam slab, si incompatibil cu placa de baza care e AM1 iar procesorul e fm2
2. HDD gasesti la 1tb la acelasi pret
3. Sursa, chiar daca scrie pe ea 500w e de foarte slaba calitate, fara protectii, amperaje slabe si s-ar putea ca la o fluctiatie de tensiune sa faca poc, si sa duca cu ea si alte componente.
Ce incerci sa faci? Un pc nou?
Daca da, spune-mi ce buget ai si la ce il vei folosi

| SuspendatInPark a răspuns:

Procesorul e bun, schimba placa de baza.
In schimb o sursa buna incepe de la 250 de lei in sus.Aia ce ai ales tu e doar asa ca sa-ti stresezi componentele, eventual sa le arzi.