| radomire a întrebat:

Cine imi explica si mie cat mai simplu ce pasi trebuie urmati sa am propriul site, cu plata nu gratis.

4 răspunsuri:
| iasicumpara a răspuns:

Intai te hotarasti la un nume de domeniu, verifici daca e disponibil, daca e.ro il platesti o singura data si e pe viata,.com,.eu sau.org se platesc anual. Iti alegi tipul de aplicatie web care sa constituie site-ul tau - site static sau dinamic - de exemplu aplicatii care ruleaza pe server si necesita o baza de date, cum ar fi WordPress. Apoi iti alegi serviciul de hosting care sa iti permita instalarea aplicatiei. De asemenea alegerea serviciului de hosting este pasul cel mai important - trebuie sa ai in vedere spatiul pe server, numarul de domenii gazduite, limitele de trafic, back-up-ul si multe altele. Poti plati o firma sa iti faca toate acestea si tu doar sa administrezi site-ul respectiv.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inveti ceva programare daca vrei sa scrii tu sursele, cumperi un domeniu si inchiriezi un hosting si gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai intai trebuie sa cumperi hosting, adica o firma care iti va tine site-ul online 24 din 24, nu iti fac eu propuneir mai bine gaseti tu ce-ti place, dai google "webhosting.ro" sau "domeniu.ro" daca nu iti place nimic dai "webhosting Romania"

iar cu consultantul lor vei vorbi restul, dar ai nevoie de cineva care sa iti faca grafica site-ului, poti luat asa ceva de pe net, se numest template-uri sunt o groaza grauite, nu vei reusi singur/singura trebuie consultantul hostului sa te ajute happy

la romteleocm ofera gratis pentru afacerea ta 1 an de zile webhosting, dar dupa esti obligat sa platesti, sau poti renunta daca afacerea nu-ti "merge bine" happy

succes

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Pai alegerea domeniului este cel mai important (alege nisa pentru afacerea ta, iar pentru acea nisa alege cuvantul cheie pentru care vei optimiza seo, si include acel cuvant in numele de domeniu.) Cand alegi un nume de domeniu incearca sa nu pui un nume "spatial" pentru ca acesta va trebui sa fie usor de retinut. Iti recomand domeniu.ro platesti o data si gata.Domeniile generice (com, net, org ) sunt pe an, cele.ro sunt pe viata (55 de dolari). Apoi ai nevoie de gazduit. Pachetul de gazduire il platesti pe luna si in functie de ce ai nevoie (numarul de baze de date, de conturi email...etc) sau daca ai un calculator pe care crezi ca il poti folosi pe post de server (dns, web, mx, ftp..etc) nu mai ai nevoie de gazduit (cam tot acolo ajungi daca il gazduiesti singur sau la o firma). Apoi site-ul care necesita SEO la greu.