| RealRap a întrebat:

Cineva care se princepe la youtube.
Deci stiti ca site-ul youtube are niste setari, de unde bagi tu muzica la videoclipuri fara sa faci copyright, ei bine am bagat o melodie de acolo, care e gratis, ti-o dau ei, si dupa primesc report ca am facut copyright, care e logica, stie cineva? Sau macar sa-mi spune-ti cum sa iau legatura cu ei.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu,eu bag muzica singur, cu programe. Daca bagi muzica de la youtube atunci cel mai probabil esti protejat intrucat youtube nu baga de capul lui acolo ci baga muzica din aceea ai caror autori iti permit sa le folosesti creatiile. E okay asa.
Uite asa am eu:
https://www.youtube.com/watch?v=V4HJ0r8hUKk
Bafta! Repet, daca sunt melodiile date de youtube atunci cel mai probabil compozitorul le-a dat permisiunea tuturor sa-i foloseasca piesa daca doresc. Este ca si cum le-ai face reclama acelor compozitori. Lor le convine.

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! In primul rand nu ai voie sa activezi optiunea monetize (sa castigi bani) din videoclipuri ce contin lucruri pe care nu le detii. (asta exceptand tutorialele cu programe/jocuri)
De obicei respectivii nu fac mare caz daca le iei melodia cu conditia sa o precizezi in descrierea videoclipului. Uite cum arata o descriere de la un videoclip de-al meu...

"This AMV are made with non-profit or does not represent another company. This is purely fan made.
I do not own the copyrights to the "video clips" or the "music" in the video!

Song: This Is War -30 Seconds To Mars (Nightcore version)
Program used: Wondershare video editor-este bine sa specifici melodia si programul folosit pentru a face videoclipul intrucat nu se stie cat de rai pot sa fie detinatorii de drept ai acestora. Este bine sa le pui.

*' Copyright Disclaimer Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for 'fair use' for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship, and research. Fair use is a use permitted by copyright statute that might otherwise be infringing. Non-profit, educational or personal use tips the balance in favor of fair use'" -prin asta precizezi ca tu nu faci niciun ban din munca altuia.

Succes! Eu nu am rugat niciodata artistii ca sa-mi dea voie sa le folosesc melodiile, trebuie doar sa ii amintesti in descriere ca sa nu se subinteleaga cine stie ce, ca muzica iti apartine...sau ceva de genul.

| RealRap explică (pentru RainmakerX):

Deci, clipurile sunt la jocuri, si cand bag muzica pe youtube, o bag direct de la youtube, de la optiunile lui, eu nici macar n-am piesele in pc daca ai inteles. Sa-mi lasi si un video de-al tau, sa vad cum ai... Tu bagi muzica tot de la optiunile youtube?

| RealRap explică (pentru RainmakerX):

Bun, ai funda, asa ma gandeam si eu, ca logic daca e de la youtube, trebuie sa fie gratis. + Ca acum o sa scriu si in descriere melodia, ca sa fie reclama completa + ca o sa specific ca melodia e din Youtube Audio Library
.

| RainmakerX a răspuns (pentru RealRap):

Okay. Succes cu acel canal de youtube!

| RainmakerX a răspuns (pentru RealRap):

Nu,eu bag muzica singur, cu programe. Daca bagi muzica de la youtube atunci cel mai probabil esti protejat intrucat youtube nu baga de capul lui acolo ci baga muzica din aceea ai caror autori iti permit sa le folosesti creatiile. E okay asa.
Uite asa am eu:
https://www.youtube.com/watch?v=V4HJ0r8hUKk
Bafta! Repet, daca sunt melodiile date de youtube atunci cel mai probabil compozitorul le-a dat permisiunea tuturor sa-i foloseasca piesa daca doresc. Este ca si cum le-ai face reclama acelor compozitori. Lor le convine.

| emirfe a răspuns:

Si eu am un canal pe Youtube.

Eu de exemplu folosesc muzica de la artisti care pun la dispozitie melodii fara copyright.
Uite aici canalaul meu:
https://www.youtube.com/user/RoFashionEmi
Sa te uiti in descrierea de la video si gasesti toate detaliile.

Sper sa iti fie de folos.