| Denisaa a întrebat:

Cum activez GPRS pe un telefon Alcatel OT-708? Nu am manual de utilizare, daca imi puteti spune, va rog.Multu.

1 răspuns:
| IonelaNela97 a răspuns:

Eu am un OT -701, problema e ca trebuie activat manual, depinde si de retea, uite exemplu;):
Setarile pentru Alcatel OT 710 sunt prezentate mai jos:
Vodafone Internet pe Mobil - Cartela Vodafone

Meniu – Setari – Retea – Conexiune GPRS – Conectivitate – Cont de date – GPRS – Optiuni – Creare
Nume cont: Vodafone Internet pe Mobil
APN: live.pre.vodafone.com
Nume utilizator: live
Parola: Vodafone
Tip autentificare: Normal

Efectuat
Adaugati un nou cont de date? – Da
Meniu – Wap – Setari – Profiluri – Optiuni – Creare
Nume profil: Vodafone Internet pe Mobil
Pagina de pornire: http://live.vodafone.com
Cont de date – GPRS – Vodafone Internet pe Mobil
Adresa IP: HTTP
Foloseste proxy: Da
Adresa proxy: 193.230.161.231
Port proxy: 8080
Nume utilizator: live
Parola: Vodafone

Efectuat
Meniu – Wap – Setari – Profiluri – Optiuni – Activare
Meniu – Setari – Retea – Conexiune GPRS – Cand e nevoie

Atentie! Telefonul trebuie oprit si repornit dupa modificarea datelor din meniu pentru a functiona in mod corespunzator serviciile de date. De aceea te rugam sa te asiguri ca ai facut acest lucru inainte de a utiliza serviciile respective.