| anaconda17 a întrebat:

Cum aflu daca procesorul meu este deblocabil? Si daca este cum il deblochez?

3 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Iti spun eu!
Zi ce procesor ai!

| DryIce a răspuns:

Asta din bios se vede. Daca e pc e probabil 90% sa fie unlocked. Daca e laptop e 99% sanse sa fie locked. Ele se deblocheaza pe ambele laptop, pc cu flash bios (special mooded bios). Ca sa vezi daca e unlocked http://www.intel.com/......ssors.html http://www.tomshardware.com/reviews/phenom-overclock-athlon,2161.html

| ShaVa2 a răspuns:

In primul rând ca sa poti debloca un procesor iti trebuie :
-placa de baza cu o functie speciala (la amd se cheamă ucc)
-procesor deblocabil( de exemplu eu am un amd x3 si am resit sa îl deblochez x4)
-mult noroc ( doua procesoare identice au sanse diferite de a fi deblocate )
Am avut si un amd 7750 black edition x2 care era deblocabil in trei nuclee. Dar ultimul nucleu era defect si nu puteam sa îl deblochez.
Daca stii ce placa de baza ai, cauta pe net sa vezi daca are functie de a debloca nucleele blocate de fabricant.
Daca are poti continua cu procesorul, cauta specificatiile lui si vezi daca e deblocabil.
In caz ca este... Intri in bios so cauti ceva de gen enabled ucc. Dupa ce salvezi setările in bios, foarte probabil sa se stingă pc-ul, nu te panica, porneste dupa 3-5 secunde cu procesorul deblocat sau nu.
De văzut modelul procesorului îl poti vedea in : Start>run>scrii "dxdiag" si gasesti acolo mai multe detalii.
Bafta!