| RaduTN a întrebat:

Cum aflu numele:
-plăcii video
-plăcii de bază
-procesorului
-harddisk-ului
-ram-ului
etc.
Manual, fără nici un program?!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Speccy
https://www.piriform.com/speccy

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Manual este si cu program si fara. Fara mana nu poti face nimic. Singura solutie ( nu inteleg de ce nu vrei sa instalezi un program?!) este sa desfaci unitatea centrala si sa te uiti la denumire. Pentru procesor este cam complicat ca trebuie sa desfaci cooler-ul si sa repui pasta termica.

| Jipa95 a răspuns:

Te duci la start, scrii acolo system information, si intri inexecutabilul pe care ti-l gaseste happy
Vei putea vedea acolo tot

| RaduTN explică (pentru Jipa95):

N-am găsit placa de bază şi ram-ul.
Unde scrie despre ele?

| Jipa95 a răspuns (pentru RaduTN):

Cauta prin hardware resources. trebuie sa scrie pe undeva pe acolo!

| RaduTN explică (pentru Jipa95):

Chiar nu găsesc. Poate nu îmi arată că am laptop şi doar la calculatoare arată?

| Jipa95 a răspuns (pentru RaduTN):

Faza e ca nici eu nu am gasit placa de baza. Se pare ca nu exista.

| RaduTN explică (pentru Jipa95):

Alt mod nu există?
Că dacă instalez windows-ul la un calculator şi trebuie să instalez driverele cum aflu care sunt componentele? Ştii un program care să găseseasă numele tuturor componentelor? Everest şi Aida32 mă cam bat, nici acolo nu găsesc numele plăcii de bază.

| Nelu62 a răspuns:

Click pe Butonul de start
Mergeti pe RUN
Stergeti tot ce este scris in aceea casuta si scrieti dxdiag
Dati OK