| Rockg666 a întrebat:

Cum aș putea pune un videoclip în colțul ecranului peste alt video? (gen cum sunt făcute majoritatea reacțiilor pe yt).
Există o aplicație pentru Android? Sau cu ce program aș putea face?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-ai vrea sa creezi si un film de lung metraj pe telefon, cu care sa candidezi si la un Oscar? laughing
Foloseste calculator pentru asemenea efecte de filmare! tongue

| Rockg666 explică (pentru Bula):

Tocmai ce am întrebat și de un program (evident pentru calculator).

| Bula a răspuns (pentru Rockg666):

Pe calculator (Windows) poti folosi programe mai complexe de editare video, cum ar fi:
- U-Lead Video Studio
- Sony Vegas
- Corel Video Studio
- Pinnacle Studio
- GoPro Studio
- ACDSee Video Studio
- Adobe Video Studio

Tot pe calculator (Linux) se pot folosi:
- Kdenlive
- OpenShot
- Flowblade etc.

Pe Android sunt putine aplicatii care pot face editari complexe (efecte) dintr-o singura trecere, iar la fiecare prelucrare calitatea se strica.
Iata cateva aplicatii Android:
- FilmoraGo
- Adobe Premiere Clip
- VivaVideo

Majoritatea programelor /aplicatiilor serioase Windows si Android care pot face efecte complexe sunt CONTRA COST sau introduc watermark pe film (in versiunea gratuita).

Daca te descurci cu Linux, iti recomand sa folosesti programele OpenSource de editare.

Evident, trebuie sa stii si tehnicile de editare...

| Rockg666 explică (pentru Bula):

Mulțumesc!

| NLS a răspuns:

Pentru Android nu știu ce exista, însă pe PC poți cu orice Editor video:

Blender (gratuit)

LIGHTWORKS Free

Adobe Premiere

Magix Vegas (fostul Sony Vegas)

PINNACLE Studio (fostul Avid Studio)

EDIUS Pro

LIGHTWORKS Pro

| NLS a răspuns:

Nu ai nevoie de nici un efect PIP, dupa cum afirma cineva pe aici.
Tragi primul clip pe o pista (track), si cand ii dai play, va rula in mod default pe tot ecranul.
Ca sa ai un al doilea clip peste primul, la o scara mai mica, si intr-o anumita pozitie, pur si simplu il tragi pe un alt track, apoi undeva prin meniuri, in functie de programul folosit, o sa gasesti Effects, Video Effects, Motion and Pan Settings, Track Settings, sau nume similare.
DE acolo micsorezi scara celui de-al doilea clip pana la dimensiunea dorita, si de asemenea, setezi pozitia dorita pe ecran.
Tot de acolo poti la nevoie intarzia momentul in care incepe redarea celui de-al doilea clip, introduci efecte de Fade-in_fade-out pentru sunet sau pentru video.

Aceste setari sunt ceva standard in orice editor video, nu e nimic "wow" sau special.

| dannyel86 a răspuns:

Degeaba folosesti editoare video, daca nu stii exact ce filtre sa aplici pe proiectul tau. :)
Mai multe softuri vin cu efectul vizual "Picture in Picture" (PiP).;)
Asta trebuie sa folosesti si tu, ca rezultatul sa fie cel asteptat.
https://www.youtube.com/watch?v=vLpFCNymMXM