| AndreiDoMino a întrebat:

Cum as putea sa imi setez tastatura pe romana. Adica sa pot scrie,, ba" cu caciulita?

Răspuns Câştigător
| JoeTPU a răspuns:

Salut!
Dă-i la :
Start->Control Panel->Date, Time, Language and Regional Options->Regional and Language Option->Language.
Şi îţi selectezi tu limba română!
Baftă!

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Click dreapta pe bara albastra de jos pe EN->Settings->pe prima linie din fereastra, click pe sagetuta din dreapta si adaugi limba romana-> Apply.
Cand vrei sa scrii cu diacritice, dai click pe EN si schimbi cu RO. Vezi ca se schimba putin locul semnelor de pe tastatura.

| alin_9439 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Sall! Am intrat cu tastatura in jocul MicroVolts dar cand vreau sa scriu cu ea nu imi merge decat literva V sti vreo solutie cum o pot folosi?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru alin_9439):

Sa stii ca 1961 din ID-ul meu reprezinta anul nasterii. Ti se pare ca m-ar pasiona oarece jocuri? Nu cred! Cand am dat raspunsul, ma refeream STRICT la Office Word. Adica, scriere, redactare, in niciun caz nu stiu ce joc de 2 bani!

| alin_9439 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Aham si ti-am zis eu daca joci MV >>? Am spus daca stii cum fac sa functioneze OSK(Tastatura virtuala ) in jocuri big grin

| RomulusMilea a răspuns:

Ce sistem de operare are computer-ul la care vrei să foloseşti tastatura cu diacriticile româneşti?

Windows XP?

Sau, Windows 7?

Altul? Care?

| SaraJ a răspuns:

La bara de start in dreapta, prin apropierea locului unde-ti arata cat e ceasul ar trebui sa fie prescurtarea limbii in care e setata tastatura. daca e engleza scrie EN, daca e romana e RO. da click e initiala si selecteaza limba dorita. asta ar trebui sa te ajute

| MaddaHz a răspuns:

Start → Panoul de control → Opțiuni regionale și de limbă (Start → Control Panel → Regional and language options) si iti setezi de acolo limba romana happy