| agent0007 a întrebat:

Cum creez un program de calculator?

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Omule, descarca Visual Studio 2010, creeaza un proiect nou in Visual C++, WinForms Application, si ai sa vezi ca totul face parte dintr-o clasa, fiecare formular e o clasa, totul e o clasa. Daca scrii o metoda, o functie intr-un form, il incluzi in alt header, clasa, formular, ce vrei tu si ai sa-l poti accesa ca pe o clasa, doar ca in Visual C++ nu e neaparat folosit caracterul punct ".", ci si "->", pentru formulare (Form) se foloseste mereu "->", nu foloseste stilul unei clase, dar este o clasa. Uite asa incepe un formular in Visual C++, dupa incluziuni si namespaceuri:
public ref class Form1 : public System::Windows::Forms::Form

Clasele scrise utilizator pot folosi ambele semne, depinde de modul in care declari clasa acolo unde o vei folosi. Uite exemplu care este identic ca in C#:

Clasa cl;
cl. functieOarecare();

Si uite exemplu cu "->" (aici poti creea si o noua instanta a clasei):

Clasa^ cl;
cl = gcnew Clasa();
cl->functieOarecare();

C# si Visual C++ sunt bazate pe acelasi framework, functioneaza intr-un mod asemanator si ambele sunt creeate de Microsoft, toate limbajele.Net sunt object oriented, markup-ul este diferit pentru cele doua.

Acolo unde apar spatii intre sintaxe este sagetica spre dreapta care se afla pe aceeasi tasta cu punctul. Filtrele TPU nu permit afisarea acestor caractere deoarece sunt specifice HTML-ului.

22 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Mai întâi testează-ți capacitatea ta de a fi logic. Apoi învață matematica chiar dacă ți se pare inutilă, ajută la dezvoltarea creierului.
Pentru exersare începe cu limbajul de programare basic Qbasic pe msdos sau Visual Basic din 1991
În Franța se folosește la început Turbo Pascal, caută cu google.
Înainte de programare, trebuie să faci un plan de lucru. exemplu progrq, simplu
Input: " cum te cheama?" nom$
Print "Bună ziua ", nom$
după care programul trebuie compilat adică transformat în limbajul mașinii.
Nu ataca C++! este pentru experți și e f f f f f f f f f f f f f greu de înțeles

| Supps a răspuns (pentru atoatestiitoarea):

Oh, serios?
C++ e chiar foarte simplu, trebuie sa stii limba engleza in primul rand, asa intelegi ce face fiecare bucatica de cod si fiecare functie si metoda predefinita. Am invatat C++ in doar cateva luni. Stiu C++, Visual C++, C#, Pascal, Java, PHP, Javascript, SQL, HTML, CSS etc. Toate astea le-am invatat in doar 4 ani din nevoie, iar toate sunt destul de simple, dar daca nu te duce capul, nu te duce capul, asta e.

| CinevaNou a răspuns (pentru Supps):

Care e diferenta intre c++ si visual c++?

| Supps a răspuns (pentru CinevaNou):

C++ este cel pe care il folosesti in Borland C++ cu functiile si librariile de baza ale acestui limbaj de programare.
Visual C++ are la baza acelasi limbaj, sintaxele sunt aceleasi, doar ca acesta se bazeaza pe framework-ul.NET de la Microsoft, care ofera mult mai multe clase si definitii pe care le poti folosi. Cea mai mai mare diferenta este ca Visual C++ este orientat pe obiecte, tot ce folosesti in Visual C++ este un obiect care trebuie instantiat, are functii predefinite si poate fi eliminat foarte simplu (deletewinking. Il mai poti gasi si sub denumirea de Managed C++ sau C++/CLI.

| CinevaNou a răspuns (pentru Supps):

Dar visual c++ il poti folosi si ca c++?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Supps):

Tu sigur ai scris vreodata ceva in Visual C++ de zici ca totul e nu stiu cum si asa si pe dincolo. Parca faci confuzie cu C#.

| Supps a răspuns (pentru anonim_4396):

C# e C#, tu faci confuzie, ambele sunt asemanatoare, le stiu pe amandoua. De exemplu, in C# declari un namespace asa: using System. Drawing; iar in Visual C++ asa: using namespace System::Drawing; C# este un limbaj bazat numai pe clase, de aceea folosim '.' peste tot pentru a accesa functii sau proprieteti ale unui obiect. In Visual C++, un exemplu simplu, luam titlul ferestrei: this->Text; si returneaza o valoare de tipul, iar in C#: this. Text; care returneaza o valoare de tipul (fara caciulita de sus).

Vectori, in C#, un vector de siruri de caractere vine asa: String[] numeVector;
Un vector in Visual C++ vine asa: array^ numeVector;
Sunt diferente majore intre cele doua limbaje, tu faci confuzie.

Toate limbajele de la Microsoft sunt Object Oriented (orientate pe obiecte). Visual C++, Managed C++ sau C++/CLI sunt toate unul si acelasi limbaj de programare, despre care poti afla mai multe detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/C%2B%2B/CLI

| Supps a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu, poti folosi Visual C++ doar in Visual Studio, compilerul de la Microsoft, pentru a creea orice fel de aplicatie pentru windows. Nu poti importa clasele din Visual C++ in C++.

De exemplu, ai o aplicatie de consola care vrea sa afiseze un mesaj pe ecran, "Salut" sa zicem. In Visual C++: Console::Write("Salut");
Iar in C++: cout

| anonim_4396 a răspuns (pentru Supps):

Ce ai spus tu adineauri, inainte de reply-ul asta, nu e valid. Una e namespace-ul, alta e o clasa! Clasa da notiunea de OOP! In C# esti obligat sa scrii o clasa, in C++ nu! Indiferent ca e de la Microsoft compilatorul sau de la Petre Nebunu'! Visual C++ nu e pur obiect-orientat. Confuzia e doar la tine.

| CinevaNou a răspuns (pentru Supps):

Dar am scris programe si cu cout in visual c++ si mergeau thinking

| Supps a răspuns (pentru CinevaNou):

Incearca sa folosesti Console::Write() in Borland C++ si ai sa intelegi ce spun.

| CinevaNou a răspuns (pentru Supps):

Visual c++ inseamna doar managed c++?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Supps):

Si de ce sa descarc 2010 cand a aparut si 2012, pe care-l am deja instalat...
Am chiar licenta MSDNAA la editia Ultimate.

Cat despre problemele TPU, exista asa-numitele entitati HTML pe care le poti utiliza fara nicio ezitare daca tot zici ca stii ce face PHP-ul pentru a scapa un site de tag-uri(utilizate cu un scop rau).
http://www.w3schools.com/html/html_entities.asp
Apoi poti sa scrii si tag-uri HTML sau orice care include < pe TPU cat vrei doar ca nu vor interpretate de browser(client) sau de server.

N-ai inteles ce am zis eu si CinevaNou.
C++ e un limbaj de tip multi-paradigm, indiferent ca e vorba de un IDE ca Visual C++ si utilizeaza in plus.NET sau ca e CodeBlocks sau Dev-C++ sau care mai sunt...
Nu contrazic ceea ce ai scris pana acum. E bine, doar ca n-ai inteles pentru ce lucru te-am atentionat.
Tu n-ai lucrat si cu aplicatii de tip consola(ca cele din Borland C++ pe care le faci in liceu) in Visual C++? Sau n-ai scris vreodata si cod C simplu, ca doar stii ca C-ul nu e obiect-orientat, iar diferenta de baza intre C si C++ o da faptul ca C++ stie paradigma OOP.

La New Project, limbaj C++, alegi Win32 Console Application, empty file project(fara header precompilat). Apoi scrii ca in orice alt IDE, aproximativ. Ma refer la aplicatii precum cele cu algoritmii de la informatica pe care le-ai facut in liceu (de regula in IDE-ul ala inapoiat de la Borland, care consuma CPU degeaba pe sistemele de acum).
La o aplicatie Windows Forms normal ca implici clase din.NET, dar nu despre asta era vorba! N-ai inteles unde bat in exprimarea ta!
C# si Java te obliga sa scrii clase(ori le faci tu si/sau folosesti clase predefinite). C++ nu te obliga. Tu ai crezut ca ne referim pur si simplu la partea de Visual in sensul ca automat ne referim numai la aplicatii cu GUI. N-ai inteles ce ai fost intrebat.

Se vede ca inca esti la liceu, dar oricum te felicit ca stii si atat pana acum, avand in vedere ca prea putini elevi de liceu se aventureaza cu tot ceea ce inca inveti tu. Dintr-o generatie de clasele a XII-a sunteti de obicei cel mult 5 elevi per cateva licee de elita din fiecare oras din tara, care chiar sunteti pasionati sa invatati programare.

| Supps a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu m-am referit la Visual C++ ca fiind object oriented, C++ simplu nu este object oriented.
Stiu ca Java si C# te obliga sa scrii clase, cu Java ma joc asa din cand in cand, aplicatii Android, iar C# este foarte asemanator cu Visual C++ si mi s-a parut mereu usor, am lucrat putin cu el acum vreo 2 luni pentru ca vreau sa inteleg cu functioneaza XNA.
Da, m-ai nimerit, sunt inca la liceu, clasa a 12-a. Cand am zis sa descarci 2010 este pentru ca in 2012 nu exista template-urile pentru un proiect in Visual C++, trebuie sa le gasesti si sa le instalezi tu, in 2010 sunt acolo preinstalate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Supps):

Esenta a ceea ce am vrut sa spun e ca in (Visual) C# sau in Java pana si un amarat de program Hello World de tip consola il scrii object oriented. In (Visual) C++ nu esti obligat sa faci asta. In fine, am incheiat subiectul. Felicitari totusi inca o data pentru ca te pasioneaza toate lucrurile astea!

| agent0007 explică (pentru Supps):

Ahh man am 12 si incerc sa fac un program si ptc tu ai umblat cu programeele astea normal ca tu stii ce inseamna oientated sau altele dar si eu am 3 ani de experienta in calculatoare laptopuri si 6 ani de cand umblu cu telefoanele si stiu ca nu e mare lucru dar acum incep sa te uimesc am avut intro singura saptamana 22 de telefoane pe mana si intro luna 69 de telefoane si acum stiu fiecare setare si orice la aproape orice telefon si pe mine ma intereseaza doar sa fac un mic joc sau program

| suntserios a răspuns (pentru agent0007):

Ai fost prea tare, mult prea tare. tu crei ca daca ai butonat 1000 de telefoane te ajuta cu ceva in a scrie software? lol. se bat astia aia care mai de care in limbaje de programare si isi scuipa plamanii sa iti explice cate ceva si tu ii dai cu telefoanele. o sa te ca.ci in ele de telefoane cand te apuci sa programezi.

| Supps a răspuns (pentru agent0007):

Si ce vrei sa spui in final? Si eu sunt in stare sa imi intorc Android-ul pe dos, dar unde ma duce asta?

@Clippy: Mersi, stiu destul de multe despre programare, dar sunt mereu deschis in a invata de la cei mai priceputi. Si in legatura cu HTML Entities, da stiam de ele, dar nu stiam ca semnele specifice HTML nu trec de filtru. Insa observ ca pe Firefox nu exista astfel de probleme, totul e afisat corect (eram pe Chrome la momentul in care am scis).

| Supps a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, descarca Visual Studio 2010, creeaza un proiect nou in Visual C++, WinForms Application, si ai sa vezi ca totul face parte dintr-o clasa, fiecare formular e o clasa, totul e o clasa. Daca scrii o metoda, o functie intr-un form, il incluzi in alt header, clasa, formular, ce vrei tu si ai sa-l poti accesa ca pe o clasa, doar ca in Visual C++ nu e neaparat folosit caracterul punct ".", ci si "->", pentru formulare (Form) se foloseste mereu "->", nu foloseste stilul unei clase, dar este o clasa. Uite asa incepe un formular in Visual C++, dupa incluziuni si namespaceuri:
public ref class Form1 : public System::Windows::Forms::Form

Clasele scrise utilizator pot folosi ambele semne, depinde de modul in care declari clasa acolo unde o vei folosi. Uite exemplu care este identic ca in C#:

Clasa cl;
cl. functieOarecare();

Si uite exemplu cu "->" (aici poti creea si o noua instanta a clasei):

Clasa^ cl;
cl = gcnew Clasa();
cl->functieOarecare();

C# si Visual C++ sunt bazate pe acelasi framework, functioneaza intr-un mod asemanator si ambele sunt creeate de Microsoft, toate limbajele.Net sunt object oriented, markup-ul este diferit pentru cele doua.

Acolo unde apar spatii intre sintaxe este sagetica spre dreapta care se afla pe aceeasi tasta cu punctul. Filtrele TPU nu permit afisarea acestor caractere deoarece sunt specifice HTML-ului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Program care sa faca ce? in principiu ai nevoie sa cunosti un limbaj de programare

| agent0007 explică (pentru suntserios):

Ahh omul daca nu stiam sa limbajul sau cum ii zici tu nu mai punam intrebarea pana acum

| CinevaNou a răspuns:

Descarca visual c#, apoi gasesti o groaza de tutoriale pe youtube.

| ZendyTeam a răspuns:

Sunt multe limbaje de programare.
Poti folosi C++ dupa care trebuie sa ai un compilator, sa compilezi.
Daca doresti mai multe detalii contacteaza-ma.

Nu e usor. Parca si vad ca renunti big grin
Stima Zendy.