| AlexMrs a întrebat:

Cum curat o tastatura de laptop ( Sony vaio ) de cola. am varsat un pahar de cola pe ea si am sters-o cu o carpa umeda da au tastele pe sub ele si se lipesc de plasticul de jos FUNDA

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cum isi bat unii joc de banii parintilor!?
Trebuie sa desfaci laptopul, sa-i scoti tastatura si sa o stergi cu o carpa moale sau vata si alcool tehnic.

| AlexMrs explică (pentru neluL):

E cumparat pe banii mei laptopul. nu pe ai parintilor. si uneori se mai intampla si lucruri de genu. nu poti preveni chiar tot!

| neluL a răspuns (pentru AlexMrs):

Fereste-l! Aici nu-i vorba de prevenire. Nu poti sa previi o calamitate naturala dar lucrul acesta il puteai prevenii. In fine, e alegerea ta cum il exploatezi si bine ca nu s-a ars placa de baza. Daca era un alt laptop de la alta firma...iti luai adio de la el. Trebuie desfacut pentru a-l curata.

| AlexMrs explică (pentru neluL):

Nu are absolut nimic. merge perfect. da ma jenau unele taste. acum vad ca merge perfect si am sters putin pe sub taste cu betisoare de urechi. mi-a mai cazut in trecut odata cola pe el. da azi varsai un pahar de 200 de mll fix in tastatura lui... il tinui invers la scurs o gramada laughing

| AlexMrs explică (pentru neluL):

Oricum nu cred ca a curs si in el. doar sub tastatura. parerea mea

| neluL a răspuns (pentru AlexMrs):

Pai sub tastatura este placa de baza big grin parerea mea.Sa inteleg ca nu esti la prima abatere sau poate ai vreun model acvatic rezistent la apa?
Ce model este?

| AlexMrs explică (pentru neluL):

Nu e placa de baza. e suportul unde este prinsa tastatura. si sub el e placa de baza

| neluL a răspuns (pentru AlexMrs):

Asta trebuie sters la tine http://tiny.cc/f3m3kw
Unele modele au un sistem de protecţie pentru tastatură care previne pătrunderea lichidelor vărsate accidental (au un fel de folie din plastic etansa sub tastatura). Nu stiu ce model ai tu! Oricum, in ambele cazuri trebuie desfacuta.

| ombladon a răspuns:

Acum vezi ce mult zahar are coca cola?laughing

| Gyorgyno a răspuns (pentru ombladon):

laughing bun raspuns!