| SonicAndrei a întrebat:

Cum fac să nu-mi mai apară extensia de la fișiere? Vreau să spun că, chiar dacă bifez „Hide extensions for known file tipes" din Folder Options, mi se debifează automat după puțin timp. E destul de enervant... Mai întâi am crezut că BitDefender Free Edition e de vină, dar acum văd că și dacă deschid Power Point-ul reapar extensiile.

14 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Las-o asa! E chiar utila!

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Păi pentru mine nu e utilă extensia ci mă încurcă atunci când modific numele, dar și ca aspect nu-mi place. Când am nevoie de extensie o activez, dar în 90% din cazuri nu vreau să o văd. Ai vreo idee de ce se schimbă singură?

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu am idee! Iar aia cu incurcatul e o gluma de copil! Motive puerile!

| SonicAndrei explică (pentru anonimg):

Păi chiar asta am făcut! Dar nu înțeleg de ce se schimbă la loc.

| anonimg a răspuns (pentru SonicAndrei):

Incearca si cu un restart la pc dupa ce ai schimbat-o ca sa nu iti apara.

| SonicAndrei explică (pentru anonimg):

Acum când am deschis laptopul extensiile nu apar (e bifată căsuța). Trebuie să văd dacă setarea e schimbată de un anumit program... Am deschis Power Point-ul și nu s-a întâmplat nimic. Mă miră faptul că ieri s-a debifat căsuța când am deschis programul. Ar putea fi virus? Știu că BitDefender Free Edition își face treaba, dar e totuși inferior celui de cumpărat.

| anonimg a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu e virus. Unele setari ale windows-ului pot trece prin filtrul antivirusului; si de acolo a aparut problema ta. Este normal lucrul acesta si nu ar trebui sa te ingrijoreze.

| SonicAndrei explică (pentru anonimg):

OK. Dar atunci de ce se schimbă singur? Am deschis azi laptopul deja de 3-4 ori și setarea cu extensia a rămas așa cum am lăsat-o eu. Poate mâine, sau la deschiderea unui program (habar nu am), setarea s-ar putea modifica automat. Nu înțeleg de face așa...

| anonimg a răspuns (pentru SonicAndrei):

Lasa-l asa pana maine; iar maine vezi cum se comporta. Daca nu merge cum trebuie, cauta sa dezinstalezi antivirusul; ma gandesc ca este din cauza lui.

| SonicAndrei explică (pentru anonimg):

Am schimbat deja antivirusul; și acum a rămas bifată căsuța. Această auto-debifare nu mi se întâmplă mereu... dar dacă se mai întâmplă vă anunț.

| SonicAndrei explică (pentru valentin75):

Acum a rămas bifată căsuța. Nu înțeleg ce are... Ar putea fi și virus? Laptopul nu e prea performant, nu am lăsat nici măcar Windows Updates activat, iar Bitdefender Free Edition e limitat (deși am observat că-și face treaba, nu am putut folosi nici un crack - îl blochează chiar și oprit).
Total Commander nu e de fapt un explorer?

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul. Esti primul de care aud ca pateste asa ceva.