| anonim_4396 a întrebat:

Cum îmi dau seama cat de mult RAM suportă PC-ul? Și ce se întâmplă dacă bagi prea mult?

Răspuns Câştigător
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Orice placa de baza a unui producator are specificate expres cat e memoria RAM maxima ce o poate avea placa de baza si inclusiv ce modele de memorie pot fi folosite. Introduci pe Google in search numele placii tale de baza ca model si o sa gasesti in cautari datele tehnice respective ale placii si ce memorie suporta. Daca mai ai cutia din carton ca ambalaj a placii de baza - pe ea este scris full modelul placii de baza - dupa el gasesti ce te intereseaza ca RAM. Pe o placa de baza nu poti pune tu cat RAM vrei peste maxim cat a specificat producatorul din start - producatorul ca sa functioneze placa acea de baza bine a limitat maximul de RAM si a dat si detalii cam ce fel de tipuri de RAM si de la ce firme au cele mai bune viteze.

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Scrie la specificatile placii de baza.
Mai mult nu poti sa bagi.
Mai bine te-ai documenta care e treaba cu memoria ram sa stii de cat ai nevoie!

| NLS a răspuns:

Cantitatea de RAM maxima pe care o accepta placa de baza o afli din specificatiile placii de baza.
Fiecare placa are pe internet o pagina, unde găsești specificatii, manual, liste de compatibilitate cu memorii ram și procesoare, drivere, precum și actualizările de Bios.
O găsești ușor pe a ta, daca scrii modelul pe google.

Daca instalezi mai mult RAM decât accepta ea, va recunoaste doar cantitatea maxima în 80% dintre cazuri.

Exista insa și situații în care vei auzi niște bipuri sonore, si sistemul nu va boota (el va porni, dar bipurile te atenționează ca ai o eroare la memorie, si nu vei vedea decât un ecran negru).

| Brizbriz a răspuns:

1. rtfm (read the fvckin' manual) citeste manualul, scrie acolo cat ram suporta maxim
2. ori nu vede mai mult decat poate, ori nu merge deloc, ori ceva de genul asta

| seth2016 a răspuns:

Te uiti la specificatiile placii de baza si te lamuresti ce RAM e compatibil cu placa. In ziua de azi se pun cel putin 16 GB (2 x 8 GB). Sunt de ajuns pentru gaming si utilizarea obisnuita a PC-ului.

| trophin a răspuns (pentru seth2016):

Poți sa ai 4 sloturi... Folosești 3, . 8x3

| seth2016 a răspuns (pentru trophin):

Poate folosesti tu 8 x 3 lol. Mai documenteaza-te.

| trophin a răspuns (pentru seth2016):

Da. Nu documentez. Ma gândeam ca placa la pc e handicapata... 8 și 6... Doar asa deși nu folosește toți 14.

| trophin a răspuns:

Sau toate 16 x 4

| trophin a răspuns:

8 cu 4 scriu aiurea