| Marbella188 a întrebat:

Cum pot conecta laptopul la tv?

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Depinde de laptop și depinde de TV.

Adică depinde ce mufe găsești, în primul rând, iar apoi, ce cabluri ai disponibile.

Ideal ar fi să ai un laptop care suportă ieșire tip HDMI, și un televizor care poate primi același tip de conexiune. În felul acesta rezolvi (teoretic) nu doar partea de imagine, ci și partea de sunet.

Dacă nu cunoști porturile și tipurile lor, îți recomand să verifici după modelul laptopului și al televizorului tău dacă au în dotare porturi de tip HDMI (indiferent că sunt mini, micro sau normale ca dimensiune). Dacă ai noroc, caută prin magazine (inclusiv în hipermarketuri de genul Auchan, Carrefour, Kaufland) cablul respectiv.

Dacă nu ai porturi HDMI, sau doar unul dintre dispozitive are, atunci ai două variante:
1. Fie ai o ieșire de tip VGA sau DVI pe laptopul tău și o intrare similară (VGA, DVI) sau de alt tip (SCART) pe televizorul tău. La fel, va fi nevoie să cauți cablurile potrivite. În același timp, pentru astfel de conexiuni, probabil sunetul nu va putea fi transmis prin aceelași cablu, ceea ce înseamnă că va fi nevoie să conectezi ieșirea audio de la laptop (unde pui căștile) la intrarea audio de la televizorul tău (AUX) dacă are așa ceva. Sau, pur și simplu, conectezi laptopul direct la un sistem audio extern.
2. Dacă ai WiFi în încăpere și televizorul tău are cel puțin o intrare HDMI, iar bugetul îți permite, poți achiziționa un dispozitiv de tip Chromecast prin care poți transmite orice se petrece pe monitorul tău de laptop (ai nevoie să ai instalat browserul Chrome) sau de pe telefonul cu Android și nu numai.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Cel mai simplu - prin cablu HDMI