| gge95 a întrebat:

Cum pot conecta un laptop la internet? Am un laptop cu wireless si singura sursa de internet din casa este cea de la click net prin modem(Modemul il am la calculator). Cand dau sa caut dispozitive wireless imi da doua dispozitive la care trebuie sa pun parola, si de aicea nu stiu ce e de facut. Cum pot sa am doua conexiuni la internet in casa fara a da banii pe router si swich?

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Daca ai modem MT 882 nu are functie de Wireless, dar te poti conecta cu 2 calculatoare simultan, unul pe cablu de retea si unul pe cablul usb.
Ideea e pentru conectare pe usb trebuie sa instalezi driverul pentru cablul usb (ai primit un cd in pachetul cu modemul, scrie pe el driver usb pentru modem mt882) asta trebuie instalat si apoi iti merge si cu cablul de usb.
Sau a doua varianta daca intr-adevar vrei conectare pe wireless suni la romtelecom si spui ca vrei un modem cu wireless si vezi ce oferta ai.
Retele alea doua care le gaseai tu sunt retelele vreunui vecin si normal ca sa nu se conecteze oricine are o parola pe care doar el o stie.
daca mai ai intrebari poti sa imi lasi si un id de mess sa iti explic mai bine

6 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Nu poti conecta laptopul la un modem clicknet prin wireless, daca vrei wireless iti trebuie un router sau vecini fara parola.
Daca nu vrei sa dai banii pe router ia un cablu de net si infige'l in laptop si'n modem, te conectezi LAN. Daca modemul are o singura iesite, trebuie' sa'l cam schimbi.
Bafta

| gge95 explică (pentru CataC):

Daca bag mufa de enthernet in pc iar mufa de usb in laptop, mi se conecteaza doar la una din ele.

| Alien a răspuns:

Parola scrie pe spatele modemului le WEP_key:

| ionutz03 a răspuns:

Salut problema e in felul urmator: in primul rand trebuie sa vezi cam ce modem ai tu de la clicknet (scrie in spate pe eticheta). Daca ai modem cu wireless si tu cand dai cautare dispozitive, iar laptopul gaseste 2 retele, e ok acelasi modem poate emite 2 retele si ambele sunt ale tale (repet depinde ce modem ai), iar tu trebuie sa te conectezi doar la una din ele, iar parola de acces este tot in spate pe eticheta.
A doua problema, din cate vad ca ai scrie pe aici, spui ca ai si mufa de usb pe modem, iar modemul care are conectare si usb din cate stiu eu nu are wireless.
Momentan atat iti pot spune, daca vrei mai multe detalii scrie-mi ce model de modem ai si iti pot spune mai mult.
Lasa-mi un msg sau rasunde-mi aici.
Obs. Cunosc absolut toate modemurile de la romtelecom.winking

| gge95 explică (pentru ionutz03):

Pai am modem MT 882

| gge95 explică (pentru ionutz03):

Florin_florin_1995

| ionutz03 a răspuns (pentru gge95):

Daca ai modem MT 882 nu are functie de Wireless, dar te poti conecta cu 2 calculatoare simultan, unul pe cablu de retea si unul pe cablul usb.
Ideea e pentru conectare pe usb trebuie sa instalezi driverul pentru cablul usb (ai primit un cd in pachetul cu modemul, scrie pe el driver usb pentru modem mt882) asta trebuie instalat si apoi iti merge si cu cablul de usb.
Sau a doua varianta daca intr-adevar vrei conectare pe wireless suni la romtelecom si spui ca vrei un modem cu wireless si vezi ce oferta ai.
Retele alea doua care le gaseai tu sunt retelele vreunui vecin si normal ca sa nu se conecteze oricine are o parola pe care doar el o stie.
daca mai ai intrebari poti sa imi lasi si un id de mess sa iti explic mai bine