| Ginu a întrebat:

Cum pot instala Tuner-ul Eurosky la televizor JVC?
Unde in meniu trebuie de intrat?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tunerele sau alte aparate (video, audio) exterioare se conecteaza cu cablu de la iesirea aparatului la una din intrarile AV (audio-video) ale televizorului. In meniul televizorului trebuie selectat aceea intrare, iar la pornirea aparatului (la tine a tunerului) trebuie sa apara semnalul lui pe ecran. In continuare se va folosi telecomanda tunerului pentru setari si alegerea canalelelor dorite.
Descrierea completa se gaseste in cartea aparatului (tunerului) respectiv a televizorului. Daca nu le ai, se pot descarca de pe site-urile producatorilor.

| Ginu explică (pentru Bula):

Am unit si cabluri si tot dar nu imi arata nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Eurosky este decodor ca si humax sau dolce nu e tuner, de ce induci lumea in eroare, cablul AV cu mufa euroscart sau mufa Rca, vine conectat in spatele televizorului in mufa unde scrie euroscart, si capătul celalat cu mufa euroscart vine conectata in spatele decodorului, cablul de antenă se scoate din televizor si se introduce in decodor in locul unde scrie antena. După aceea conectezi televizorul in mod AV din telecomandă, si o sa vezi ca apare sigla decodorului eurosky, sau chiar imagine, degeaba zici tu ca ai unit cabluri si nimic, depinde cum le ai unit ca daca le bagi aiurea nu va merge, ce televizor ai? Cu tub sau lcd led?

| Ginu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt nou in chestiile astea si nu ma prea pricep.
cum se conecteaza televizorul in modul AV din telecomanda?(cu telecomanda televizorului sau a decodorului?)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ginu):

Cu telecomanda televizorului

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De unde esti?

| Ginu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Moldova