| petrica1111 a întrebat:

Cum pot sa resetez parola de la bios ca nu imi mi merge? am un hp omnibook 4150 are bios phoenix

15 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Vezi aici: http://www.topopage.net/......nt-page-1/
Succes!

| ROB3RT89 a răspuns:

Scoti bateria si o ti cateva secunde scoasa, asta sa iasa curentu din condensatori!

| Dubaster a răspuns:

Am avut un prieten care nu a reusit sa mai faca nimic in legatura cu problema asta, a dat laptop de 25 de mil pe 6 mil. In cazul tau poti incerca asta: http://h20000.www2.hp.com/......iption.jsp nu promit ca merge. Ideea e ca trebuie sa downloadezi ultimile actualizari de Bios de pe siteu HP le pui pe un CD si apoi il bagi in laptopu cu problema sai actualizezi Biosul. Ii alegi limba si apoi urmezi instructiunile. dupa ce ai terminat restart si totu revine la normal. Asta nu e greu, mai greu e sa gasesti excact BIOSul tau. Mult succes!
Daca ai probleme imi poti da add la [Y! M] djdubaster, sper sa te pot ajuta.

| Dubaster a răspuns:

Sau asa, restartezi laptop-ul, apesi Command+S si scrii:
/sbin/fsck -fy
/sbin/mount -uw /
launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServices.plist
dscl. -passwd /Users/"username" "new password"
exit
Voila!

| petrica1111 explică (pentru Dubaster):

Scuze ce "command"
?

| Dubaster a răspuns (pentru petrica1111):

Prima varianta este pentru sistemele de operare XP/Vista/7 iar a doua e pentru sistemele de operare linux. imi cer scuze ca nu am precizat. cred ca ai rezolvat deja problema pana ti-am raspuns eu big grin

| petrica1111 explică (pentru Dubaster):

Nu am rezolvat ca e vorba despre un laptop, si nu pot booteaza fara pass

| Dubaster a răspuns (pentru petrica1111):

Unele BIOSuri, au pre-instalat parole backdoor care permite accesul la sistem în cazul în care ai pierdut sau uitat parola. La al tau ar fi "phoenix" parola backdoor. Sansele incep a se micsora din cate observ si mi-e frica sa nu reusesti sa ii faci in cele din urma nimic cum am spus mai sus in cazul unui prieten al meu. Astept replayuri in orice caz. Mult succes!

| petrica1111 explică (pentru Dubaster):

Nu e nici asta, am incercat-o de mult.cred ca o sa sun la un centru hp.crezi ca sunt dispusi sa imi spuna parola backdoor?

| Dubaster a răspuns (pentru petrica1111):

Nu toate sistemele au parola backdoor, din cate stiu doar o parte din ele si multe din cele vechi, astea noi nu prea au. Nu stiu ce sa zic, e pacat o sa mai intreb pe cineva poate are vreo idee. Intereseaza-te pe siteul lor sau intr-un service de doamne'ajuta parerea mea.Bafta

| petrica1111 explică (pentru Dubaster):

Pai e un sistem cam vechi.am inteles ca parola backdoor se calculeaza din system hash code.am gasit codul am gasit programul de calculat, am calculat, dar nu merge parola. se pare ca nici programul nu e prea bun, deoarece de fiecare data da alte coduri

| buzucan a răspuns:

De curand am avut si eu o problema de genul. m-a ajutat tutorialul asta http://blog.chestiiutile.com/......aptop.html

| adiyta a răspuns:

Scoate bateria de la bios si stergeo putin si bag-o iar peste 4-5 min si vezi ca merge laughing ----------------Succes!

| ianos2012 a răspuns:

Da

| Jim_Jimmy_1990 a răspuns:

Salutare! Eu detin un service IT dar nu pe teritoriul Romaniei, dar va pot ajuta cu resetarea parolei de BIOS fara nici o problema la numeroase modele de laptopuri! La Dell de exemplu se poate face prin service tag iar la numeroase laptopuri au un cod service dupa introducerea gresita a parolei de bios de 3 sau 6 ori! In acest caz echipa noastra va contacta producatorul si se va putea face cu usurinta! Nu incercati sa scurtcircuitati cipurile bios pentru ca asta este o metoda destul de invechita si riscati stricarea placii de baza! Ma puteti contacta si va pot trimite codul de deblocare in maxim 10 ore de la cererea solicitata!

Imi puteti scrie pe dragneacatalin0@gmail.com