| daηă a întrebat:

Cum pot sa scriu litere (a, i, t, s) cu semne diacritice?

Răspuns Câştigător
| Anne_1755 a răspuns:

Ai in bara in dreapta "EN". dai click si selectezi "RO".

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Intră pe www.diacritice.ro şi descarcă maparea pentru limba română şi instalaeaz-o. Apoi configurează din bara lingvistică Română cu AlT dreapta cu sedile şi vei putea folosi tastatura americană pentru a scrie cu diacritice fără să ţi se mai inverseze tasta „z" cu tasta „y" aşa cum se întâmplă dacă foloseşti maparea în Ro din windows.
Unde:
ALT dreapta+a=ă
+cu=â
+w=ă
+i=î
+t=ţ
+[=„
+]="
+e=€
Sper că nu am uitat nimic.baftă

| Bishop a răspuns:

Intri la Control Panel, apoi dai pe Date, Time, Language, and Regional Options, după dai la Add other languages, apoi dai la Regional Options şi selectezi Romanian apoi dai OK. După te uiţi jos in stânga monitorului langa ceas, dai e EN şi selectezi RO. Acum ai semnele diacritice şi le gaseşti pe cele 3 taste din dreapta lui "P" si urmatoarele 2 după "L".
După ce ai făcut asta, ţi s-a schimbat şsi ordinea semnelor de punctuaţie, ca să le ai din nou normal, în engleză, dai pe RO şi selectezi EN.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai deci.

unde ai tu linia aia de la start.

apesi pe click stanga pe ea.Si dai la bara de instrumente si apoi dai la Language bar. O sa-ti apara o chestie Cu EN. E apoi apesi pe el si dai la RO. [Romanian] si apoi poti sa scrii cu diacritice dar vezi ca sunt codificate la tastatura ta de exemplu. ă e unde pui paranteza patrata, ţ, la cealalta, si tot asa... O sa te descurci tu sa le gasesti la tastatura.Important e ca ai gasit ala cu language bar.Multu succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu răspunsul! Ştiu că e obositor, dar merită! Nu te oblig să te iei după mine, dar iată cum fac eu: mă duc în Microsoft office world, dau insert-symbol de care am nevoie, selectez, copiez şi dau paste unde am nevoie de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intri in Contro Panel, iar de acolo dai click pe Date, Time, Language, and Regional Options [ este al 3lea pe a 2a coloana]. Apoi intri in Regional and Language Options, unde iti apare un chenar. Sus pe chenar ai 3 optiuni, dar o alegi pe a 2a: Languages si dai click apoi pe Details...

Din lista care iti apare, selectezi limba care o doresti, in cazul asta : romana, si dai pe Add. Acolo mai jos trebuie sa scrie Preferences. Ei bine, dai click pe Language Bar... si bifezi in drept unde scrie Show the Language Bar on the Desktop.

Cand vrei sa alegi limba romana, jos in bara dai click pe "EN" [ in stanga jos ] si selectezi "RO".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intri in word dai pe insert symbol selectezi ce ai tu nevoie apoi dai insert

| Bogdana a răspuns:

Dai tastatura in limbra romana de jos(banda albastra)

| OnlyHope a răspuns:

Semne diacritice inseamna caciulita de la a, virgula de sub tz, sh.Adica Î, ş, ţ, ă.

| 4shl3y Tisd4l3 a răspuns:

Dai Alt+ Shift si dupa aia incearca sa vezi ca iti apare:şţăîâ