| HelloMe a întrebat:

Cum pot sa scriu pe windows 7 cu diacritice romanesti? Mentionez ca am windows 7 ultimate!

Răspuns Câştigător
| fefenaș a răspuns:

Start-control panel- Clock, language and region- region and language- keyboards and language- change keyboards.Prima să fie Romanian(legacy).Ca să fie prima ai în dreapta, după ce selectezi,move up,dai click, apoi Apply, ok. Dupa ce setezi ce ţi-am zis, cand pui de jos de lânga ceas En,ai tastatură făra diacritice, când pui Ro, o ai cu diacritice.Success!

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Selectezi romana...trebuie sa ai si o tastatura buna...eu am 3 profiluri la romana:programmers, legacy si standard

| SapioiT a răspuns:

La mine a mers asa, foarte usor:
http://j.gs/781273/tastatura-romaneasca-alt-dreapta
Dupa ce instalezi si setezi tastatura noua pe default, apesi ALT din dreapta si una din urmatoarele taste si iti face alte caractere:
q a e s d c t i l p [ | ],.