| Allegria a întrebat:

Cum pot sterge ceva dupa un CD?
Nu merge deloc...

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Nu poti daca acel cd/dvd nu este RW, adica se poate rescrie pe el, in consecinta se pot sterge informatiile.

19 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Chiar ca halal sfaturi.
@floryn92, te rog sa-ti urmezi sfatul si sa nu mai dai raspunsuri eronate doar ca sa castigi puncte. "antonia09" a raspuns corect, hai sa te invat.
In primul rand pe toate CD/DVD-urile poti sa scrii. Nu exista disck-uri pe care nu poti scrie tongue Asta e rolul lor tongue
CD/DVD-RW sunt discuri pe care poti rescrie. In caz ca nu stiai, RW vine de la ReWritable (adica rescriptibile).
Tu ai spus "cd/dvd RW inseamna ca poate fi scris winking adica poate fi ars (burn)" - GRESIT
cd/dvd RW inseamna ca pot fi REscrise, nu doar scrise.
"antonia09" a avut dreptate cand a spus ca daca acel cd/dvd nu este RW (ReWritable) nu poti sa-l rescrii.

Numai bine, Shin.

| alex2009 a răspuns:

Poti sa stergi doar de pe CD sau DVD care permit acest lucru, cele care se pot sterge si scrie din nou au un RW pe ele.

| ExpertHost a răspuns:

Raspunsul corect l-ai primit in 2-3 randuri (RW stuff) dar eu am luat-o logic: daca vrei sa stergi ceva de pe cd-ul respectiv inseamna ca nu iti convine (fie poza, document, filmare sau orice altceva). Buuunnn. Atunci, copiaza tot cd-ul intr-un folder nou, sterge de acolo ce nu iti convine, si fa un CD nou cu ce vrei tu sa aiba pe elwinking
Stiu ca raspunsul este offtopic dar considera-l ca un "hint" pentru rezultatul final.

| Vizitiul a răspuns:

Daca cd-ul e rescriptibil poti sa-l stergi cu nero, te duci la erase cd, iar pe urma alegi optiunea, quick erase.

| micashibuna a răspuns (pentru Vizitiul):

Hei, eu am incercat asa cum spui tu, dau pe Erase si imi spune quick-erase rewritable disc si mai jos imi arata erase si cancel, dar nu ma lasa sa dau pe Erase, oare de ce?

Alte răspunsuri
| xeon a răspuns:

Problema este ca nu se poate sterge ce este pe cd. Daca cd-ul este rutabil ca sa zic asa''am uitat cum ii zice''se poate sterge daca este un simplu cd nu se poate sterge.

| Sniper a răspuns:

Ia-ti gandul ca nici n-o sa mearga daca e cd normal. oh go on

| drg1994 a răspuns:

Pai de pe CD nu mai merge sters.

| floryn92 a răspuns:

Halal sfaturi...
Antonia daca nu stii, nu mai da raspunsuri de dragul de a castiga puncte. Cd/Dvd RW inseamna ca poate fi scriswinking, adica poate fi ars (burn).
Danielle22 de asemenea nu ai dreptate.
Raisa, un cd normal nu se poate sterge (adica ala de 1-1, 5 lei).
Este adevarat exista cd-uri reinscriptibile, care costa mai mult si se gasesc si mai greu in orice magazin.
Ca sa poti sa iti dai seama daca se sterge sau nu, dupa ce l`ai bagat in unitatea optica si dupa ce ti-l afiseaza, intra in el si uitate in stanga la "file and folfer tasks" si vezi daca apare optiunea "stergere"/"delete".
O zi buna!

| jmenaru a răspuns:

Vad ca pe aici sunt dumai "cunoscatori" si "sfatuitori" (tipic romanesc dealtfel).In primul rand dragi "forumisti" persoana a intrebat clar "cum pot sa sterg "CEVA" dupa un cd) nu sa il stearga pe tot.Vad ca majoritatea au auzit de cd-rw (rescriptibil) si i-a luat valul...ca daca nu e RW nu merge CLAR! Spre surprinderea voastra am sa dau si eu un raspuns EXACT la aceasta intrebare.In primul rand POTI STERGE ORICE DUPA UN CD (DATA SAU AUDIO) ATAT TIMP CAT ACEL CD SAI SI DVD NU A FOST FINALIZAT. Daca a fost finalizat NU se mai poate face nimic.Pt aceasta "operatiune" avem nevoie de nero 7(sunt o gramada de versiuni) eu recomand nero 7 ULTRA Premium sau nero 8 versiunea 8.3.6.0.Deschidem nero si intram pe cd/dvd cu NERO BURNING ROM (se selecteaza dupa prima interfata a programului).Acolo alegem prima optiune disponibila CD_ROM ISO si bifam optiunea continue multissesion disc (daca cd/dvd nu este finalizat acea optiune este bifata automata de program) daca nu merge bifata cd? dvd este finalizat si nu putem accesa stergerea anumitor date. Apoi apasam NEW(va aparea o casuta in care va arata cd/dvd care se afla un initate apoi OK si vom intra pe respectivul disc. Odata ajunsi in aceasta faza putem sterge orice vrem prin simpla selectare a fisierului/melodiei/pozei etc si apasarea tastei delete.De asemenea putem adauga si alte fisiere pe acel disc(atentie insa aici, unele cd-playere, dvd playere nu recunosc aceste discuri cu multisesiune si pot aparea probleme de genul (nu citeste tot ce este pe el sau nu citeste ce a fost adaugat in a 2-a sesiune)Insa ce a fost sters STERS RAMANE! Alegem viteza de scriere si dam BURN! Atentie! Aceasta operatie de adugat/sters anumite informatii de pe cd/dvd sunt limitate la un nr de 4-5 per disc. dupa acest nr nu se va mai poate sterge? aduga nimic. Sper ca am fost destul de CLAR!

| chrysa99 a răspuns:

Nu e posibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai nero expres 7 ultra edition intri in el si ii dai la extras si ii dai erase DVD/CDbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! E simplu. Dar se sterge tot CD.Cu Nero Sectiunea extra-erase CD

Alte răspunsuri
| rodik a răspuns:

Poti sa stergi un CD doar daca CD-ul este rewritable.

Alte răspunsuri
| NeKuLetzZz a răspuns:

Da poti big grin cu nero, cand introduci cdul, intra in nero si dai la make data cd si iti apare ce ai pe cdul introdus dai romove la ce ai tu acolo. SALL