| qooleer a întrebat:

Cum pot transfera înregistrări video de pe casete VHS pe PC?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Trebuie o placa de captura in calculator sau pe USB care sa ia semnalul video si cu un program asociat placii de captura sau altul asemanator, se stocheaza inregistrarile in format digital.
Deci caseta e introdusa in aparatul care reda continutul ei (videoplayer, video recorder, camera video), se reda in intregime, iar prin cablu video se transfera totul in calculator cu ajutorul placii de captura. E un proces de durata, nu poate fi scurtat, caseta trebuie redata in intregime pe viteza normala.
Exemplu de placi de captura: http://www.pcgarage.ro/placi-de-captura/

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cu un video player conectat prin cabluri la pc, cu conditia ca acesta (calculatorul) sa aiba placa de captura ori tvtunner.
Sau cu un dispozitiv special, produs in acest scop, in care bagi caseta vhs si iti salveaza in pc, in formatul dorit sau chiar direct pe disc (cd, dvd), fara a fi nevoie de un calculator/laptop. Produsul de care vorbesc are un pret pe masura. Din cate stiu, peste 400 lei.
Sau mergi la un centru de transfer, care se ocupa de asa ceva si platesti o taxa fixata la ora de filmare (60 de minute o anumita suma, in functie de tarifele practicate).

| Alex_Florin_1980 a răspuns:

Iti trebuie o anumita unitate in care poti baga si casete WHS