| Marius92 a întrebat:

Cum sa conectez un Hard ATA?
Hardul principal este Sata,vreau sa conectez Hardul ATA pe banda dintre Placa de Baza si DVD-RW. dar de fiecare data, in ce pozitie as muta Jumperul de pe Hardul ATA (Master sau Slave) nici in BIOS si nici in My Computer nu mi-l citeste.Ce trebuie facut?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoate-l de tot jumperul. Am mai avut asemenea probleme si a mers.

| Marius92 explică (pentru Salontanul):

O sa incerc. Multumesc!

| Gas a răspuns:

Stiu ca suna aiurea intrebarea dar uneori lucrurile mici dau batai de cap: i-ai dat cumva si curent din sursa, sau doar l-ai legat la placa de baza?

| Marius92 explică (pentru Gas):

Nu sunt chiar atat de incepator pe cat pare, ma ocup cu probleme de calculatoare, dar chestia asta chiar mi-a dat bataie de cap, nu am mai montat pana acum un hard mai "vechi" de tipul ATA (cu banda lata)...eu am in PC sata cu 2 benzi mai inguste.

| s3v3n7 a răspuns:

Inceaca sa deconectezi dvd-rw si sa incerci asa.
Sau probabil nu e cablul ATA pentru hard ci doar pentru DVD.Vezi si tu ce scrie pe el.

| Marius92 explică (pentru s3v3n7):

Nu am citit ce scrie pe el, s-ar putea sa fie cum zici tu, este un cablu cu 3 conectari: placa de baza-->DWD-RW si inca una libera intr-e ele. Stiu ca pe vechiul calculator de acum 5-6 ani puteam conecta Hard Disk intre CD-ROM si Placa de Baza.