| danielb a întrebat:

Cum sa invat bine si usor?

Răspuns Câştigător
| oVeveritzaDulcexD a răspuns:

Daca cele mai multe raspunsuri au foat a, atunci ai un stil de invatare vizualt si asta inseamna ca :te ajuta daca iei notite sau desenezi, te ajuta graficele si imaginile, preferi mai mult sa privesti decat sa vorbesti, esti bine organizat, iti amintesti ce vezi, iti place sa citesti si sa ortografiezi bine, ai o personalitate tacuta, linistita, observi detaliile, iti faci scheme cand inveti.

Daca cele mai multe rasounsuri au fost b, atunci ai un stil de invatare auditiv si asta inseamna ca:iti amintesti ce se spune sau ce se aude, nu te descurci cu instructiunile scrise, iti place sa-i asculti pe altii citind, vorbesti in timp ce lucrezi, iti plac discutiile din clasa, zgomotul iti distruge atentia, iti place sa fredonezi.

Daca cele mai multe raspunsuri au fost c, atunci ai un stil de invatare practic si asta inseamna ca:iti amintesti ce faci, iti plac recompensele cu caracter fizic, preferi sa atingi oamenii in timp ce vorbesti cu ei, sa ii simti langa tine, iti rezolvi efectiv problemele, gasesti cu usurinta modalitati de a te deplasa, ortografierea nu este punctul tau forte, ai o personalitate deschisa, nu poti sta linistit mult timp, mereu gasesti cate ceva de facut, iti place sa faci experimente.

Sper sa-ti fi fost defolos testul meu. wave

9 răspunsuri:
| Marijuana187 a răspuns:

Ia un kebab, o shaorma si o cola si te pui pe invatatdevil

| Helăăău a răspuns:

Citesti lectia de mai multe ori apoi incerci sa o scrii pe o foaie happy

| oVeveritzaDulcexD a răspuns:

Trebuie sa-ti descoperi stilul.Am un test pentru asta.
1.Pentru a te relaxa iti place sa:
a)citesti
b)asculti muzica
c)faci sport
2.Inveti cel mai bine cand:
a)vezi informatia
b)auzi informatia
c)experimentezi informatia
3.Cand inveti pentru un test:
a)iti citesti notitele si scrii un rezumat
b)iti citesti cursurile cu voce tare si spui informatiile memorabile
c)iti place sa studiezi in grup si sa utilizezi tabele
4.Cand mergi intr-o excursie preferi:
a)sa iei o harta si sa gasesti singur traseul
b)sa te opresti si sa intrebi pe cineva traseul
c)sa te plimbi prin zona si sa iti dai seama de unul singur
5.Cand planuiesti ceva:
a)faci o lista si tii un calendar
b)vorbesti despre asta cu cineva
c)faci un calendar pe calculator
6.La ora, inveti cel mai bine cand :
a)ai un manual bun, ajutoare vizuale(planse, ilustrate) si informatii scrise
b)profesorul spune lucruri clare si interesante
c)esti implicat in anumite activitati
7. Tinzi sa fii:
a)visator
b)vorbaret
c)dinamic
8.Iti plac :
a)imaginile si ilustratele
b)casetele si povestile spuse de cei din jur
c)interactiunile cu oamenii si mersul in excursii

Explicatia o vei gasi in raspuns viitor. Pana atunci fa testulwinking

| friday a răspuns:

Depinde ce stil de invatare ti se potriveste, poate fi auditiv, vizual, tactil sau kinestezic.
Cauta pe net despre stilurile de invatare si vezi ce ti se potriveste mai bine, apoi concentreaza-te pe stilul respectiv happy.

| mrsecret97 a răspuns:

Depinde! Vrei sa ajungi un gunoier -usor, vrei sa ajungi un om cunoscut -bine

| carminaburana43 a răspuns:

Trebuie sa intelegi despre ce e vorba.Si pe urma sa-ti si placa fara astea e al naibii de greau. Daca nici nu intelegi si nici nu-ti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vacanta.ma rog daca tu ai chef de invatat si in VACANTA atunci ce sa mai zic straight face
Incearca memo+ poate te va ajuta.

| Fragile a răspuns:

Metoda mea:
-Recitesti lectia de 6-7 ori
-Scrii niste idei principale, ce ai retinut, pe o foaie
-Pui pe cineva sa-ti puna intrebari, chiar si pe sarite adica o intrebare dintr-o parte a lectiei, o intrebare din alta parte.
-Pui pe cineva sa te aculte la lectie.(dupa tot ce ai facut sigur vei retine lectia)
La mine functioneaza mereu.Succes!happy

| Lighto a răspuns:

Ce clasa esti?