| draguta a întrebat:

Cum se descarca de pe CD in calculator si din calculator pe CD?

Răspuns Câştigător
| astertix09 a răspuns:

Depinde la ce continut au CD urile alea. Daca sunt audio trebuie sa ai un program care sa faca ripping, adica sa converteasca fisierele alea de pe CD in format mp3. Pentru asta poti folosi si media player care se descurca destul de bine pentru a extrage muzica. Pentru a scrie audio ai nevoie de un soft care sa scrie pe CD cum e Nero, CDBurnerXP. Programele astea au niste optiuni care te lasa sa alegi ce tip de date scrii pe CD sunt foarte intuitive.
Daca te referi la un CD cu un continut divers (documente, imagini, etc) descarcarea este mult mai simpla doar deschizi Windows Explorer (dublu click pe My computer daca ai pictograma pe ecran) mergi la unitatea CD Rom sau DVD Rom dai dublu click, daca nu s-a activat autoplay (cand inserezi cd ul in unitatea optica windows incearca sa sugereze pe baza continutului cd-ului programul cel mai potrivit. Intotdeauna are o optiune de explorare). Dupa ce ai dat dublu click pe unitatea optica se deschide o fereastra care iti afisază conținutul CD ului. De aici poti să apeși CTRL + A doar tastele respective fară plus si selectezi tot ce e acolo. Apesi apoi CTRL + C. Deschizi una din unitatile tale HDD. Dai click dreapta alegi din meniul contextual New sau Nou apoi Folder. Scrii o denumire sugestiva. Dai dublu click. Apoi CTRL + V. Gata fisierele tale incep sa fie copiate de pe CD in calculator.

9 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Draguta... cel mai simplu ar fi sa-ti arate cineva cum sa faci in fata calculatorului. Asa vei invata pasii si vei si vizualiza.

| pitzy a răspuns:

Da pe ca pe pc dai copy la fisiere de pe cd si paste pe hdd... iar scriere cd-urilor se realizeaza cu nero... power iso.etc

| mihalitza a răspuns:

De pe cd in calculator, e simplu: dupa ce introduci cd-ul, de regula calculatorul te intreba ce vrei sa faci, iti alegi optiunea "copiere" si indici destinatia(unde vrei sa-l copii. Din calculator pe CD nu poti copia ceva decit daca computerul tau este dotat cu CD-writer(nu CD-rom). Daca da, dai clik pe ce vrei sa copii si la optiuni alegi "inscriptionare". Succes!

tundenana
| tundenana a răspuns:

Depinde fisier, extensie... eu dau de cele mai multe ori copy si apoi pe Desktop paste... iar ca sa pun ceva de pe calc pe CD am un program de scriere CD Nero si cu acel program.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a descarca pozele de pe un CD pe computer-ul tau trebuie ca mai intai sa instalezi, asa cum faci tu, CD-ul, apoi sa spunem ca ai poze, atunci cand le vezi cu ajutorul lui Windows Photo Viewer dai click dreapta pe ea si apoi Copy, apoi Paste pe Desktop si, daca vrei, muti poza intr-un Folder.Insa mai ai si o varianta mai simpla, si anume sa muti respectiva poza intr-un Folder.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intri in incaperea unde ai calculatorul te asezi pe scaun aprinzi calculatorul si de aici daca esti destept te descurci!laughing

Alte răspunsuri
| Kan130 a răspuns:

Copy-Paste,iar din calculator pe cd cu Nero!

Alte răspunsuri